Cuma Günü Yapılması Gereken 10 Sünnet

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Lasey tarafından 28 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Cuma Günü Yapılması Gereken 10 Sünnet

  Cuma-Günü-Yapılması-Gereken-10-Sünnet-.


  Dinimizde Cuma günü Müslümanlar’ın bayramıdır ve bildiğiniz gibi Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) Cuma günü yapılması daha güzel olan özel bazı sünnetleri vardır. İşte Cuma günü yapılması gereken bazı önemli sünnetler…Cuma Günü Yapılması Gereken 10 Sünnet

  Cuma Günü Yapılması Gereken sünnetler: 1) Gusül abdesti almak.

  Semüre (radıyallahu anh)’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  “Her kim cuma günü abdest alırsa ne iyi eder; hele boy abdesti alırsa, o daha iyidir.” (Ebû Davûd, Taharet 128; Tirmizî, Cum`a 5)

  2) Ruhen ve bedenen Cuma’ya hazırlanmak ve güzel kokular sürmek.

  Ebû Abdullah Selman el-Farisî (radıyallahu anh)’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  “Bir kimse cuma günü gusül abdesti alır, elinden geldiği kadar temizlenir, ya kendi özel kokusundan veya evinde bulunan güzel kokudan sürünür ve evinden çıkar, iki kişinin arasına girmez, sonra üzerine farz olan namazı kılar, imam hutbe okurken susup onu dinlerse, o cuma ile öteki cuma arasındaki günahları bağışlanır.” (Buharî, Cum’a 6, 19)

  3) Yeni alınan elbiseleri Cuma günü giyinmek.

  Ebû Saîd el-Hudrî radıyallahu anh şöyle dedi:

  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem yeni bir elbise giydiği zaman, sarık, gömlek, rida gibi giydiği şeyin adını anarak şöyle dua ederdi:

  “Allahümme leke’l-hamdü ente kesevtenîhi, es’elüke hayrahü ve hayra ma sunia lehü, ve eûzü bike min şerrihi ve şerri ma sunia lehü:

  “Allahım! Hamd sana mahsustur. Onu bana sen giydirdin. Senden onu hayırlı kılmanı ve yapılışına uygun kullanmanın hayrını nasip etmeni dilerim. Şerrinden ve yaratılış gayesi dışında kullanılmasının şerrinden de sana sığınırım.” (Ebû Davûd, Libas 1; Tirmizî, Libas 28)

  4) Bolca salavat getirmek.

  Evs İbni Evs radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  “Günlerinizin en faziletlisi cuma günüdür. Bu sebeple o gün bana çokca salatü selam getiriniz; zira sizin salatü selamlarınız bana sunulur.” (Ebû Davûd, Salat 201, Vitir 26)Cuma Günü Yapılması Gereken 10 Sünnet

  5) Cuma günü Sadaka vermek.

  Ebû Zer radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

  “Her birinizin her bir eklemi için günde bir sadaka vermesi gerekir. İşte bu sebeple her tesbih bir sadaka, her hamd bir sadaka, her tehlîl (la ilahe illallah demek) bir sadaka, her tekbîr bir sadaka, iyiliği tavsiye etmek sadaka, kötülükten sakındırmak sadakadır. Kuşluk vakti kılınan iki rek`at namaz bunların yerini tutar.” (Müslim, Müsafirîn 84, Zekat 56)

  6) Kabir ziyaretinde bulunmak.

  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  “Kabirleri ziyaret etmek isteyen ziyaret etsin. Çünkü kabir ziyareti bize ahireti hatırlatır” (Tirmizî, Cenaiz 60)

  7) Tırnakları kesmek.

  Ebû Hüreyre radıyallahu anh‘den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  “Peygamberlerin sünneti (fıtrat) beştir veya beş şey fıtrat gereğidir. Bunlar: Sünnet olmak, kasıkları tıraş etmek, tırnakları kesmek, koltuk altını temizlemek, bıyıkları kırpmak.” (Buharî, Libas 51, 62, 64; Müslim, Taharet 49, 50.)

  8) Kehf Sûresini okumak.

  Ebü’d-Derda radıyallahu anh ‘den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  “Kehf sûresi’nin başından on ayet ezberleyen kimse deccalden korunmuş olur.” (Müslim, Müsafirîn, 257.)Cuma Günü Yapılması Gereken 10 Sünnet

  9) Müslüman kardeşine selam vermek ve Cumasını tebrik etmek (selamlaşmak)

  Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  “Müslümanın müslüman üzerindeki hakkı beştir: Selamı almak, hastayı ziyaret etmek, cenazeye iştirak etmek, davete icabet etmek, aksırana “yerhamukellah” demek.” (Buharî, Cenaiz 2; Müslim, Selam 4)

  10) Cuma namazına vaktinde gitmek ve hutbeyi güzelce dinlemek.

  Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  “Bir kimse güzelce abdest alarak cuma namazına gelir, hutbeyi ses çıkarmadan dinlerse, iki cuma arasındaki ve fazla olarak üç günlük daha günahları bağışlanır. Kim hutbe okunurken çakıl taşlarıyla oynarsa, boş ve manasız bir iş yapmış olur.” (Müslim, Cum`a 27. Ayrıca bk. Müslim, Cum`a 26)