Cuma günü ve cuma namazı ile ilgili hadisler

Konusu 'Peygamber Efendimizin sünnetleri' forumundadır ve Lasey tarafından 10 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Cuma günü ve cuma namazı ile ilgili hadisler

  Cuma ile ilgili Allah Teala, şöyle buyurdu:

  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَىٰ ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ۚ ذَٰلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ
  “Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağırıldığı (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah’ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır” (Cum’a 62/9).

  Hz. Cabir’in [radıyallahu anh] rivayetine göre Resûl-i Zişan Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: “Ey insanlar! Ölüm size gelmeden önce tövbe edin. Hak Teala, kıyamete kadar sizin üzerinize cumayı farz kıldı. Her kim, gerek benim sağlığımda gerekse benden sonra, cuma namazını kılmayı terk ederse Hak Celle ve ala, tövbe etmedikçe onun ömrüne ve malına bereket vermez. (Sonra da şu ayeti okudu):“Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağırıldığı (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah’ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır” (Cum’a 62/9).

  إِنَّهُ كَانَ تَوَّابًا

  “Çünkü O, tevbeleri çok kabul edendir” (Nasr 110/3).

  Resûl-i Kibriya Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: “Cumada ve cemaatte hazır olmak, sizin üzerinize olsun. Çünkü bunlar kötülükleri giderir ve bereketleri getirir. Cehennemden kurtarır ve yüksek derecelere eriştirir. Gusül abdesti alıp yıkanmak ve güzel kokular sürünmek, cumanın sünnetlerindendir.”

  Hz. Selman Farisi’nin [radıyallahu anh] rivayetine göre Resul-i Zişan Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: “Her kim cuma günü gusül abdesti alıp güzel kokular süründükten sonra yürüyerek camiye giderse imama yakın bir yere oturup hutbeyi de dinlese, Hak Teala onun attığı her adımına bir yıl oruç tutmuşçasına sevap verir. Bu rivayette, yirmi yıl ibadet etmişcesine ecir vardır buyrulmaktadır.”


  Cuma-günü-ve-cuma-namazı-ile-ilgili-hadisler.