Güzel sözler Cuma günü salavatın faziletleri

Konusu 'Cuma mesajları' forumundadır ve Beyza tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Cuma günü salavatın önemi

Allahümme salli ala seyyidina Muhammed.

Tebrik, tezkiye, dua, Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam)'e yapılan dua, istiğfar, rahmet gibi anlamlara gelen bir terimdir, salavat. "Belirli vakitlerde, Kur'an'da emredildiği tarzda ve Hz. Peygamber (asv)'in tarif ettiği şekilde yapılan ibadettir. Salat'ın çoğulu salavat gelir. Türkçe'de daha çok Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) yapılan dua manasında kullanılır.

Kur'an-ı Kerim'de bu anlamda şöyle buyurulur:

"Allah ve O'nun melekleri Peygamber'e hep salat ederler. Ey mü'minler, siz de Ona salat [ve dua] ediniz ve de samimiyetle selam veriniz." (Ahzab, 33/56).

Bu ayeti kerimeyle,Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam)'a salat ve selamlarımızla hürmetlerimizi sunmak farzdır; her Müslüman için yerine getirilmesi gerekli bir görevdir. Her Müslüman en kısa şekilde: "Allahümme salli ala Muhammed" "Allah'ım Muhammedi rahmetinle tebrik et ve esen kıl" diye salat getirir.

Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam)'de, "Yanında benim adım anılıp da bana salat getirmeyen kişinin burnu sürtünsün, hakarete uğrasın." buyurmuştur. (Tac, V, 145).

Namazlarda oturduğumuz zaman tahiyyattan sonra okuduğumuz "Allahumma Salli, Barik." duaları da, Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam)salat getirmeyi ifade eder. Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam)salat getirmenin fazileti hakkında Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) şöyle buyurmuştur:

"Kim bana bir salat getirirse, Allah ona on salat (mağfiret) eder." (a.g.e.).

Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam)'in ismi her işitildiğinde ya da anıldığında salat getirilip getirilemeyeceği hususunda bazı alimler; bir yerde, Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam)'in adı ne kadar anılırsa anılsın bir defa salat edilmesi yeterlidir derken, bilginlerin çoğunluğu ise, Hz. Peygamber (asv)'in adı her anıldığında salat getirilmesi gereklidir demiştir. Nitekim hadis ilmiyle uğraşanlar, Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam)'in hadislerini rivayet ederken, sözleriyle, halleriyle en büyük saygıyı göstermişler; öğretimi sırasında da Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam)'in adı ne kadar çok anılırsa anılsın, her anıldıkça, "Sallallahü aleyhi ve sellem" diyerek saygılarını göstermişlerdir. (Tecrid-i Sarih Tercümesi, XI,164)