Cuma Günü Kabir Ziyareti

Konusu 'Cuma mesajları' forumundadır ve Beyza tarafından 13 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Cuma Günü Kabir Ziyaretinde Bulunmak

  Hanefi mezhebinde, perşembe, cuma ve cumartesi günleri kabirleri ziyaret etmek sünnettir. Şafii’de, perşembe günü ikindiden cumartesi günü güneş doğuncaya kadar ziyaret etmek sünnettir.

  Cuma günü kabir ziyareti daha sevaptır. "Şir'at-ül-islam" sonunda diyor ki, Kabir ziyareti sünnettir. Ziyaret eden, meyyitin çürüdüğünü düşünerek ibret alır.

  Ziyaret edenin, ölü için Kur’an-ı kerim okuması, ona dua etmesi gerekir. Bunların ölüye faydası çok olur. Kabristana girince, "Esselamü aleyküm ya Ehle-daril kavmilmüminin! İnna inşaallahü an karibin biküm lahikun" demek sünnettir.

  Hadis-i şerifte buyuruldu ki,
  Hazret-i Osman kabir yanından geçerken çok ağlar, sakalları ıslanırdı. Meyyit de, edilen duadan faydalanır. Resulullah akrabasının ve Eshabının kabirlerini ziyaret ederdi. Selam ve duadan sonra, kıbleye arka verip, kabre karşı orturulur. Kabre elini yüzünü sürmek, toprağı öpmek hıristiyanların adetidir.

  Ahmed ibni Hanbel diyor ki, "Kabristandan geçerken İhlas, iki Kul e'uzüleri ve Fatiha okuyup, sevabı meyyitlere hediye edilmelidir. Sevabı onlara gider." Enes bin Malikin bildirdiği hadis-i şerifte buyuruldu ki, "ayet-el-kürsi okuyup, sevabı meyyitlere gönderilince, Allahü teala, bunu bütün meyyitlere ulaştırır."

  ''Bir müminin kabrini ziyaret edip, Allahümme inni es-elü-ke bi-hakkı Muhammedin ve ali Muhammedin en la-tü'azzibe hazelmeyyit deyince, meyyitin azabı ref' olunur.''
  ''Ana-babasının yada bunlardan birinin kabrini her Cuma ziyaret eden bir kimse affolunur.'' buyuruldu.