Dua Cuma günü,gecesi okunacak dualar,süreler,esmalar

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve saadet tarafından 7 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Cuma günü,gecesi okunacak dualar,süreler,esmalar.
  Cuma günü,gecesi okunacak dualar,süreler,esmalar


  Nasıl Dua Edilir?

  Dua etmenin adabı da ilk başta gelenleri, duanın samimi, içten, bilinçli ve sürekli bir şekilde yapılması gerekirir. Samimi olmayan veya bilinçsizce, alışkanlık üzere yapılan dualar insanın esas niyet ve isteğini göstermez. Daimi olmayan, bir an için yapıldıktan sonra unututan dualar ise Cenab-ı Allah tarafından hoş karşılanmamaktadır. Yusuf Suresinin 22 ve 23. Ayetleri ile Ankebut Suresinin 65 ve 66. Ayetlerinde denizde fırtınaya yakalandıkları zaman (ki biz bunu herhangi bir sıkıntıya düştükleri zaman şeklinde açabiliriz) "And olsun bizi buradan kurtarırsan mutlaka şükredenlerden olacağız" şeklinde Cenab-ı Allah'a dua edip, Allah (c.c.) onları kurtardıktan sonra tekrar, sanki başlarına hiçbir şey gelip de dua etmemişler gibi haksız yere haddi aşanlardan söz edilmektedir. Duanın adabı ile ilgili önemli bir husus da duanın doğrudan ve sadece cenab-ı Allah'a yapılmasıdır. Kur' an' da, Allah'dan başkasına yapılacak duanın kabul edilmeyeceği açıkça belirtilmektedir: Rad 14. ayet: "Gerçek dua O'nadır. O'nun dışında yalvarıp durdukları ise onlara hiçbir şekilde cevap veremezler ... " Duanın adabı konusunda şu ayetler bize ışık tutmaktadır: 14 7 Araf 55. ayet: "Rabbinize yalvara yalvara ve içten dua edin. " 7 Araf 54.ayet: "Rabbinize yalvararak ve gizlice dua edin. "


  Cuma günü,gecesi okunacak sureler ve faziletleri

  * "Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur." (Dare Kutni)
  *"Cuma günü ve gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk ihsan edilir." (Taberani)
  * "Perşembeyi cumaya bağlayan gece yarısı Kehf suresi okuyan, kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği günahlar da affolur. (Tergib)
  * Ya Meliki Muktedir sin Allah’ım bana yardım et” ismini (100) kere tekrarlayıp sonrada dileğini söyleyen kişi sıkıntıdan kurtulur ve derdine derman bulur.
  * " Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın, günahları affedilir." (İsfehani)
  * " Cuma günü gusül edenin günahları affolur." (Taberani)
  * Cuma günü sabah namazından önce, “Estagfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh” okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa günahları affolur. (İbni Sünni)

  Cuma günü,gecesi okunacak dualar,süreler,esmalar.

  Cuma Günü Esmaül hüsna ism-i şerifini fazileti
  * Cuma günü Akşam üstü “Yâ Veliyy” ism-i şerifini okuyanların hayırlı dilekleri kabul olunur.
  * Cuma gecesi 1000 kere “Yâ Muhsî” ism-i şerifini okuyanın kıyamet gününde hesabı kolay olur.
  * Cuma günü 1000 defa “Yâ Vâlî” ism-i şerifini okuyarak dua edenin duası kabul olur, işleri kolaylaşır.
  * 10 hafta süreyle Cuma günleri onar defa “Yâ Ganiyy, Yâ Muğni” ism-i şeriflerini okuyan zengin olur.
  * Cuma geceleri 100 defa “Yâ Dârr” ism-i şerifini okumaya devam eden Cenabı Hakka yakın olur ve zarar verici şeylerden emin olur.
  * Cuma namazından sonra yüz defa “Yâ Gafur” ism-i şerifini okuyanlar af olunur.
  *Cuma namazında hutbe esnasında yüz defa “Ya Basîr” ism-i şerifini okuyanı Cenab-ı Allah hidayete erdirir, kalp gözünü açar.
  * Cuma Günü ”Yâ Veliyyü yâ Allah” esmasını (1000) defa zikreden kişi her istediğine kavuşur.

  Cuma günü,gecesi okunacak dualar,süreler,esmalar.

  Cuma günü okunacak sureler, dualar, tesbihatlar

  * Cuma günü “Lâ ilahe illalahü’l Melikü’l Hakku’l-Mübin” (200) kere zikreden Kişi Cenab-ı Allah’tan ne isterse verilir.
  * Cuma günü Sabah “Yâ Rakib” esması (312) kere zikrederek isteğini Cenab-ı Allah’a bildirirsen isteğin kabul olur.
  * Cuma günü 7 kere “İhlas” süresini okuyanın: Cuma namazından sonra, yedi defa “ihlas ve muavvizeteyn” okuyanı, Allahü teâlâ, bir hafta, kazadan, beladan, kötü işlerden korur. (İ.Sünni)
  * Cuma günü ”La ilahe illa ente ya hannanü ya mennanü ya bedias semavati vel erdi ya zel celali vel ikram” bu dua ile dua eder ve Cenab-ı Allah’dan isterse, Allah mutlaka duanıza karşılık verir.
  * Cuma günü akşam ezanına 45 dakika kala “Ya Meliki Muktedir sin Allah’ım bana yardım et” ismini (100) kere tekrarlayıp sonrada dileğini söyleyen kişi sıkıntıdan kurtulur ve derdine derman bulur.
  * Cuma günü namazdan önce abdestli, elbisesi temiz ve kalbinden dünya düşüncelerini çıkarmış olarak iki yüz kere “Yâ Allahü el-mahmûdü fî fiâlihi” derse, Cenab-ı Allah (c.c) onun hastalığına şifa verir