Cömertliğin Fazileti

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Eylül tarafından 27 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Cömertliğin Fazileti Nedir?


  Müslümana yakışan en örnek davranış, variyete sahip olmadığı zaman sabretmesini bilmeli, bir servet sahibi olduğu zaman ise bunu Allah'u Teâla yolunda en güzel bir biçimde kullanmasıdır. Şeytanın hilelerine kanıp, gelecek
  kaygısıyla cimrilik edenleri Allah'u Teala şöyle uyarmıştır:

  "Allah'ın, bol ihsanından kendilerine verdiği şeylerde cimrilik edenler bunun kendileri için hayırlı olduğunu sanmasınlar. Hayır; bu, onlar için şerdir; kıyamet günü, cimrilik ettikleriyle tasmalandırılacaklardır. Göklerin ve yerin mirası Allah'ındır. Allah yaptıklarınızdan haberi olandır." (Al-i İmran Suresi, 180)

  Cömertlik ve israf konusundaki ayrımı Hz. Muhammed Aleyhî salatu vesselam elbette çok güzel açıklamıştır. Resul-i Ekrem Aleyhî salatu vesselam, kendisinden bir şey isteyenlere 'Hayır' demez,mutlaka isteklerini gerçekleştirmeye çalışırdı. Bir hadiste Resûl-i Ekrem(sav)'ın ihtiyaç sahibine, kendi adına borçlanmasını tavsiye ettiği rivayet edilmektedr.

  Hz. Ali (r.anh) Resul-i Ekrem Aleyhî salatu vesselam'in cömertliğini şöyle anlatıyor:

  "O insanların en çok eli açık olanı, sıkıntılara göğüs germe bakımından göğsü en geniş olanı, en doğru sözlüsü, üzerine aldığı işi en güzel şekilde yerine getireni idi. O, en güzel ve yumuşak tabiatlı olup kabile ve akrabasına en çok ikramda bulunan bir kişi idi. O'nu ilk gören O'nun heybetinin tesiri altında kalır, sohbetinde bulunanlar ise O'nu çok severlerdi. O'ndan bir şey istendiğinde varsa verir, bulma imkanı varsa bulmaya çalışırdı." (Buhari)

  Resulullah (sav)'ın cömertlikle ilgili güzel sözlerinden bazıları şöyledir:

  "Allah cömerttir, cömertliği ve güzel ahlakı sever, kötü ahlakı sevmez." (Haraiti)

  "Cömertlik cennet ağaçlarından bir ağaçtır. Dalları dünyaya sarkmıştır. Her kim onun dalına yapışırsa o dal onu çeker cennete götürür." (İbn Hıbban, Zu'afa)

  "Allahu Teala bütün velileri cömert ve güzel ahlaklı kılmıştır." (Dare Kutni)

  "İki haslet vardır ki Allahu Teala onları sever ve iki haslete de buğz eder. Sevdiği hasletler; cömertlik ve güzel ahlaktır. Sevmediği iki huy ise, cimrilik ve kötü huydur." (Deylemi)
   
  Son düzenleme: 27 Mart 2014
  H-B-V bunu beğendi.
 2. h-b-v

  h-b-v Kayıtlı Üye

  Veren el, alan elden üstündür.
  Hz. Muhammed ( S.A. V )
   
  Eylül bunu beğendi.