Çocuklar ramazan ayında oruç tutabilir mi?

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve Lasey tarafından 20 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Çocuklar ramazan ayında oruç tutabilir mi?

  Çocuklar-ramazan-ayında-oruç-tutabilir-mi-.  Oruç ibadetinin kişilik gelişiminde önemli bir rolü vardır. Çocuklar bu ibadet sayesinde doğruyu söyleyen, dürüst bir birey olarak yetişebilirler. İradeleri güçlenir, zorluklar karşısında daha dirençli olurlar. Nimetlere şükretmeyi, başkalarının halinden anlamayı öğrenirler. Çocukların ramazan ayında oruç tutmaları konusunda genel olarak çocuğa doğru beslenme alışkanlığı kazandırmak, onlara küçük yaşta orucu sevdirmek ve okul çağındaki çocuklarımızın oruç tutmasına destek olmak gerekir.

  Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmanın, rahat bir şekilde oruç tutabilmek konusunda büyük bir faydası vardır. Sağlıklı gıdalarla beslenen ve yemeklerini belirli saatlerde düzenli olarak yiyen, yediği miktarı da dengeli bir şekilde ayarlayabilen çocuklar, oruç tutmak konusunda fazla sıkıntı çekmeyeceklerdir. Sürekli abur cubur gıdalar yiyen, böylece aniden acıkmalar yaşamaya sebep olacak gıdalarla beslenip kan şekeri dengesini bozan, ne zaman ne yediği belli olmayan çocuklar oruç tutarken büyük sıkıntılarla karşılaşacaklardır. Açlığa kolaylıkla tahammül edebilmek için bu yanlış beslenme alışkanlıklarından uzak durmalıyız.

  Çocuklar ramazan ayında oruç tutabilir mi?Çocuklara beslenme konusunda güzel olan şu alışkanlıkları kazandırmalıyız: Yemeğe besmele ile başlamak, yediğimiz gıdaları yavaş yemek ve güzelce çiğnemek, sofrada edepli olmak, sağ el ile yemek, suyu yavaş yavaş içmek, sofradan doymadan kalkabilmek, verilen nimetlere şükretmek, yemekten önce ve sonra el yıkamak, yemeğimizi bitirince diş fırçalamak gibi. Bu güzel alışkanlıklar ve sünnet uygulamaları, bize yemeğin başlama ve bitiş saati hakkında bir bilinç kazandıracak ve bizi öğün aralarında atıştırmadan uzak tutacaktır. Bunlar, kolay oruç tutabilmek için alınabilecek dolaylı tedbirlerden bazılarıdır.

  Çocuklarımız küçük yaşta bizim oruç tutmamıza şahit olmaktan büyük sevinç duyarlar ve bunu kendileri de uygulamak isterler. Fıtratlarında olan bu özellik sayesinde oruç tutma isteğini bize, bizden önce onlar getirirler. Bu istekli dönemlerini iyi değerlendirmek gerekmektedir. Çocuğunuzun yaşının daha çok küçük olduğunu düşünüyorsanız, onlara tekne orucu tutmalarını önerebilirsiniz.


  Tekne oruçları, tam gün oruç tutmaya bir hazırlık mahiyetindedir. Çocuk en azından belirli bir süre içinde kendisini disipline etmeyi öğrenir. Çocuklar, ailenin eğlenceli bir şekilde gece sahur yemeği için ayağa kalkmasını büyük bir sevinçle karşılarlar ve bu coşkudan pay almak isterler. Onların bu isteklerini geri çevirmemeliyiz. Özellikle ramazan ayında bizler oruca hazırlanırken, onların da kahvaltı niyetiyle sahura iştirak etmelerini desteklemeliyiz.
  Çocukların ilk oruç tutma deneyimlerini, en geç yedi yaşında gerçekleştirmelerini sağlayalım; çünkü daha sonraki yaşlarda oruç tutmaya olan hevesleri yavaş yavaş kaybolacaktır.

  Küçük yaşlarda oruç tutmakla ilgili elde edilen her türlü güzel hatıra, ilerde büyük anlamlara sahip olacaktır. İftarlar, sahurlar, uzun bir açlık döneminden sonra yemek yemenin, başka hiçbir zaman ve hiçbir yerde bulunamayacak olan lezzeti, ailelerin bir araya gelmesi, kaynaşması,mukabeleler, teravih namazları, bütün bu güzel yaşantılar hakkında hatıralar biriktirmiş olmak, çocukların gelecekte de severek, isteyerek oruç tutmalarını sağlayacaktır.