Çocuk ve Din

Konusu 'Kıssadan Hisse' forumundadır ve Adile tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Çocuk ve Din...

  Din psikolojisi alanında son yapılan araştırmalar çocuğun ruhen dine yabancı olmadığını, bilakis onun da kendine göre bir dinî inancının olduğunu göstermiştir. Eşit şekilde pedagojik tecrübeler de çocukta büyük bir dinî potansiyelin varlığını ortaya koymuştur.

  Kur’an-ı Kerim'de “Yüzünü dosdoğru bir din olan hak dine çevir” (Rum Suresi, 43.) buyurularak, insanın dini kabullenmeye yetenekli bir tarzda yaratıldığına işaret edilmiştir.

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam fıtratı konu alan bir hadisinde, “Her çocuk İslâm fıtratı üzerine dünyaya gelir. Onun bu hali konuşma çağına kadar devam eder. Sonra ebeveyni onu, Hıristiyan, Yahudi, Mecusi ya da müşrik yapar. Eğer anne babası Müslüman iseler, çocuk da Müslüman olur” (Buhari, Müslim) buyurur.

  Çocuk doğuştan dine yabancı değildir. Gerçi çocuk düşünmeden, şüphelenmeden, söylenenlere içtenlikle inanır. Bu sadece dili ile olmaz, ruhu ile de kabul edişi vardır.

  Konuşmaya başladıktan sonra kendilerine öğretilen kelimeleri ezberlemede, çocuklar için herhangi bir zorluk yoktur. Bu devrede dini nitelikli kelime ve cümleleri, duaları zevkle tekrarlayıp duracaklardır. Çocukluk çağından sonra, inançların tahlil edilerek, akıl süzgecinden geçirilmesi sonucunda oluşacak olan gerçek ve sağlam inanç için temel vazifesi görecek olan bu kelime ve dualar, çocuğa büyük özen, sabır ve sevgi ile ezberletilmelidir. Kur’an-ı Kerim’de çocukları oldukça etkilemektedir. Kur’an-ı Kerim dinlemek, onların ruhlarında büyük ferahlık meydana getirir. Okunan ezanın, Kur’an’ın, gezilen camilerin, çocuk ruhunda derin ve kalıcı izler bıraktığı bilinmektedir. Bu nedenle çocuklar zaman zaman camilere götürülmeli, ibadet etme alışkanlıklarına başlatılmalıdır.

  Buluğdan önce ibadetlerle meşgul olan bir çocuğun Allah’u Azze ve Cellel katında ne kadar makbul olup, büyük mükâfatlarla sevindirileceğini buradan anlıyoruz. Çocuklarımızın dinî eğitimleri konusunda hassas olup, onları Allah’ın istediği, Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'ın öğrettiği tarzda yetiştirmeye özen göstermeliyiz.

  Allah’ım, sevgini ve dinini bütün çocuklarımızın kalplerine, ruhlarına sapasağlam yerleştirmemizi nasip et! Amin