Dua Çocuk Sahibi Olmak İçin Okunacak Dua

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Adile tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Allah'tan her şeyin hayırlısını istemelidir. Bizim için neyin hayırlı olup olmadığını bizler bilemeyiz.
  Bir ayet-i kerimede de bildirildiği gibi, hayır zannettiğimiz şeyler bazen bizim için şer, şer sandıklarımız da hayır olabilir. Onun için Cenab-ı Allah'tan her şeyin, bu arada çocuğun da hayırlısını istemeliyiz. Çocuk sahibi olmak elbette her kesin istediği bir şeydir. Yaratılış kanunları da bu yöndedir. Ama bazı durumlarda bazı insanlar için çocuk sahibi olmamak hayırlı olabilir.

  Çocuğu olmayanlar, bunun sebeplerini araştırıp bu sebepleri ortadan kaldırmak ve çocuk sahibi olmak için çalışabilirler. Fakat bütün gayretlere rağmen yine çocuk olmuyorsa bunu dert etmek, ısrarla bu konu üzerinde durmak da doğru değildir. Belki de onlar için hayırlı olan öylesidir. Belki çocukları olsaydı başlarına bilinmedik belalar gelecekti ve Allah onları o belalardan korumak için çocuk vermedi.

  Evet, çocuk istemeli, bunun yollarını da aramalı, ama işi çığırından çıkarıp takıntı haline getirmemelidir. Her şeyin hayırlısını istemelidir. Cenab-ı Hak, hakkımızda her şeyin haylırlısını versin. [Amin]

  1. "İnne rabbeke hüve'I-hallaku'l-alim." - "Muhakkak ki Rabbin her türlü yaratma şeklini bilir."
  (Hicr, 15/81) ayetini geceleri 1267 kere tekrar eder ve bunu 3 ay boyunca sürdürür.

  2. Veya; "Fallahu hüve'l-veliyyü ve hüve yuhyi" - "Muhakkak ki Allah dosttur ve yaratandır."
  (Şura, 42/9) ayetini, beraber olmadan önce 289 kere tekrar eder.

  3. Veya; "HüvaIIahü'l-haliku'l-bariü" - "O yaratandır ve yoktan var edendir." (Haşr, 59/24) ayetini 1054 kere tekrar eder."

  4. Veya; tıbbi bir arızası olmamak şartıyla, çocuğu olmayan bir kadın, eğer aybaşı halinden üç gün sonra, öğle saatlerine yakın bir zamanda temiz bir kağıt üzerine 110 defa "Bismillahirrahmanirrahim" yazıp o kağıdı üzerinde taşıyarak eşiyle beraber olursa, Allah'ın izniyle hamile kalır. "Hamile kalıncaya kadar kağıdı üzerinde taşımalıdır."

  ERKEK ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İÇİN OKUNACAK DUA

  "Oğlan olsun, kız olsun, eli-yüzü düz olsun." sözü çok önemli bir gerçeği ifade etmektedir. Gerçekten de oğlanın mı, yoksa kızın mı hakkımızda hayırlı olacağını bilemeyiz. Allah'tan çocuğun da hayırlısını istemeliyiz. Erkek de kız da isteyebiliriz. Ama bu konuda da ısrarcı olmamalıyız. Bu konuda şöyle demelidir:

  "Allah'!ım, Senden erkek "veya kız" çocuğu istiyoruz. Ama sen daha iyi bilirsin. Hakkımızda hangisi hayırlı ise onu ver."

  Evet böyle demeli ve doğan çocuk ister erkek ister kız olsun asla itiraz etmemeli veya memnuniyetsizlik göstermemelidir. Zaten bunun faydası da yoktur. Zira bu, kimsenin elinde olan bir şey değildir. Tamamen Allah'ın takdiridir. O'nun takdirine itiraz ise kimsenin haddi değildir. Bu durum kullukla, Müslümanlıkla asla bağdaşmaz. Allah'ın takdirine gönül rızası ile boyun eğmek, bize verdiğini baş-göz üstüne kabul etmek gerekir. Baştaki cümleyi bir kere daha tekrarlayalım: "Oğlan olsun kız olsun, eliyüzü düz olsun." Amin.

  Erkek çocuk isteyen, birleşme öncesinde besmele ile üç defa ihlas suresini, sonra da şu duayı okur:

  "Allahümmec alni min ledünke zürriyyeten tayyi-beten mutiaten." - "Allah'ım, bana yüce katından temiz ve saygılı bir nesil ihsan eyle."

  (Bilal Eren, Açıklamalı Büyük Dua Hazinesi, sh. 165-166)