Çocuğunuzu Memeden Ayırmanın Yolları

Konusu 'Hanımlara özel' forumundadır ve Lasey tarafından 24 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Çocuğunuzu Memeden Ayırmanın Yolları


  Çocuğunu emziren bir anneye, 1 yaşındaki çocuğunu memeden ani olarak ayırmak, daha önce ayırmaktan fiziksel yönden daha az sıkıntı verebilir. Yeni yürümeye başlayan çocuk daha fazla katı gıda aldığından, bu dönemde süt üretimi ve memeleri şişmesi şeklinde bir yan etki görülme ihtimali oldukça azalmıştır. Yine de çocuğun memeden yavaş yavaş ayrılması bu çok özel döneme ait geçişin hem anne hem de çocuk için çok daha rahat geçmesini sağlar.

  Bu yeni döneme alışma sürecini yeni yürümeye başlayan çocuğunuz açısından daha kolay hale getirmek için bu dönemde çocuğunuza daha fazla sevgi ve dikkat göstermeniz yararlı olacaktır. Süt vererek geçirdiğiniz zamanların yerini diğer aktivitelerle doldurmaya çalışın. Eğer yeni yürümeye başlayan çocuğunuz meme emmenin yerini alacak başka bir keyif alışkanlığı (parmak emmek gibi) veya keyifli bir nesne bulacak olursa (battaniye veya içi doldurulmuş oyuncak hayvan gibi) buna engel olmaya çalışmayın. Çocuklar bu dönemde alabilecekleri tüm desteğe ihtiyaç duyarlar.
  Çocuğunuzu şu anda memeden ayırmak, onun ve sizin için nispeten kolay (eğer siz ve çocuğunuz bu adıma hazırsanız) veya zor (eğer hala meme vermeye kuvvetli bir şekilde bağlıysanız) olabilir. Her iki durumda da aşadaki yol gösterici noktalar yardımcı olacaktır:


  Birinci basamak.
  Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun bir fincandan rahatça sıvı içebilecek durumda olduğundan emin olun.

  İkinci Basamak.
  Zamanı dikkatli seçin. Eğer çocuğunuz başka önemli değişiklikler geçiriyor ise (yeni bir çocuk bakıcısı ile tanışma, gündüz bakımına başlama, yeni bir kardeşinin olması gibi) veya hastalık veya benzeri bir nedenden dolayı keyifsiz ise memeden ayırma işlemine başlamayın. Başlamadan önce yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun hayatındaki her şeyin sakin olduğundan emin olun.

  Üçüncü başlamak.
  Meme vermeyi en sona saklayın (uyku zamanından öncesi hariç). Çocuğunuz sabah veya başka zaman uykudan uyandığında veya aç ise önce ona bir fincan içerisinde sıvı besin veya katı bir besin maddesi verin. Eğer aç değilse ve hâlâ meme istiyorsa buna uyun. Zaman içerisinde emdiği süt miktarı ve sizi sütü üretiminiz de azalacaktır ve böylece memeden keserken siz de rahat olacaksınız.

  Dördüncü basamak.
  Çocuğunuza, her zamanki uyku zamanı işlerinden (banyo, pijama giydirme, hikaye anlatma, diş fırçalama ve benzeri işler) sonra değil, daha önce meme verin. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun meme emerken uyumasına ve bu şekilde kendini rahatlatan bir rüya beldesine gitmesine engel olmaya çalışın. Hareketli müzikler çalarak, konuşarak, şarkı söyleyerek veya başka insanların odada bulunmasını sağlayarak bunu yapabilirsiniz.

  Beşinci Basamak.
  Günlük beslenme sayısını azaltın. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun en az ilgi gösterdiği, genelde gün ortasındaki öğünlerden başlayın. Bu işlem muhtemelen birkaç hafta sürecektir. Günlük rutinlerinizi değiştirmek, yani yeni yürümeye başlayan çocuğunuzu normalde meme emzirmediğiniz yerlere götürmek (alışveriş yapmak, oyun alanına gitmek, veya oyun grubu, müze veya benzeri yerler) bu işi daha kolay hale getirecektir. Sonunda çocuğunuzun en sevdiği tek bir beslemeye kadar azaltın. Çoğu zaman bu, gece yatarken olacaktır, ancak bazı yeni yürümeye başlayan çocuklar sabah kalktıklarında aldıkları memeye bağlı kalabilirler. Eğer herhangi bir zamanda memelerinizde şişme olur ise, ellerinizle sütünüzü sağarak basıncı azaltıp rahatlama sağlayın.

  Altıncı Basamak
  Geri kalan beslenmeyi de kesin. Bu en son adımı atlatmanın kolay bir yolu, babanın veya büyükannenin birkaç gece yeni yürümeye başlayan çocuğunuzu yatağına götürmesi ve sizin bu sırada evin dışında olmanızdır. Veya değişikliği aile akrabaları ziyaret ederken ya da tatilde iken yapın; eğer yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun meme emme ile bağlantı kuramayacağı bir yerde iseniz, meme emmek için daha az ısrarcı olabilir. Yeni bir oyuncak, kitap, kaydedilmiş teyp bandı, veya özel bir ziyaretçi şeklinde olabilecek bir dikkat dağıtma şekli de yararlı olabilir.Çocuğunuzu Memeden Ayırmanın Yolları

  Eğer memeden ayırmak için bir acelemiz yoksa, bu son adımı atmak için bir süre daha beklemeyi tercih edebilirsiniz. Pek çok anne ve yeni yürümeye başlayan çocuk, haftalar veya daha uzun süreler boyunca günde bir kez meme emzirmek ve emmekten zevk alır. Ancak bu durumlarda, yeteri kadar talep olmadığı için kuruyan süt depoları buna izin vermeyebilir.