Çocuğunuzu Evde Kuralla Büyütün

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 11 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Evde Kuralla Çocuğunuzu Büyütün

  Okul dönemin de çocukları olan ve onları tatil havasından çıkarıp okul düzenine hazır hale getirme telaşına düşen aileler, birkaç ipucu ve uzman önerisiyle bu dönemin üstesinden rahatlıkla gelebilecekler. Ebeveynlerin öncelikle yapması gereken şey ise, (çocuklarının beceri ve potansiyeline uygun hedefler oluşturmak bunları çocuklarıyla paylaşıp ihtiyaçlarını belirlemek ve hayatta tek önemli başarının ders başarısı olmadığını bilinçli bir şekilde onlara aktarmak).


  2 yaş: Çocuklar bu yaştan itibaren yemeklerini tek başlarına yiyebilrler.

  3 yaş: Oyuncaklarını tek başına toplayabilir ve evde basit işlere yardım edebilrler.

  5 yaş: Tek başlarına giyinip-soyunablirler ve tuvalet temizliklerini yapabilirler.

  6 yaş: Kendi odalarını toplayabilir ve evdeki basit işler konusun da görev alabilrler.

  10 yaş: Yemeklerin hazırlanması ve de temizlik gibi işlerde belirli görevler alablirler.



  Yaşına uygun sorumlulukları yerine getirmeye alışan çocukların, okul başladığı zaman ders çalışma sorumluluğunu daha rahat yerine getirebilirler. (Ders çalışma konusun da problem yaşayan çocukların ise ders çalışma motivasyonlarını destekleyebilecek beceriler geliştirilmesi ve yaşlarına ve de gelişimlerine uygun bir süreç oluşturulması gereklidir.) Çalışma ortamını iyileştirin, dikkatini dağıtmayın

  Ders çalışacakları ortamı yeniden gözden geçirin ve de ders çalışmak için ihtiyacı olmayacak malzemeleri ortadan kaldırın.

  Çocugunuz ders çalışırken evde onun da katılmaktan hoşlanacağı etkinlikler yapmayın ve de derse odaklanmasını engellemeyîn.

  2-3 haftada bir ders çalıştığı süreyi 5 dakika artırın veya etkinliklerine yenilerini ekleyin.

  Çocuğun ortalama çalışablieceği süreye göre tatilde her sabah kahvaltıdan sonra aynı saatte çocuğun eğitsel etkinlikler yapmasnı sağlayın.

  Sınavlara hazırlık için çocuklarınızla beraber hedefler belirleyin ve bu hedeflere ulaşma konusunda zorlanabileceği veya ihtiyacı olabilecek konular hakkında konuşup, tartışın. Ayda bir defa hedeflerle ilgili değerlendrme yapın.

  Çocuğunuzun ders başarısının bir anda yükselmiyeceğinin bilincinde olun ve her zaman ona destek verin.

  Çocuğunuz ile ders ve sınav dışında da sohbet etmeyi, etkinlikler yapmayı unutmayın ve çocuğunuzun sosyal ve de kültürel etkinliklerle hem dinlenmelerine hem de rahatlamalarına imkan tanıyın.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2019