Soru Çocuğunuz Okula Gitmeye Hazır mı?

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  2013-2014 eğitim-öğretim senesinde ilkokula başlamak bir çocuk için önemli bir adımdır. Ebeveynleri telaşlandıran durumlardan birisi ise çocukların okula hazır olup olmadığıdır. Okula ilkkez gidecek çocuklar için oldukça zorlu bir hafta başladı okula gidecek bir çocuk yalnızca derslerini öğrenmeyecek, daha çok başka şeyleri de aynı anda yapmak zorunda kalacaktır.

  Çocuk ilkokula başlaması ile beraber yepyeni karmaşık farklı bir ortama girer bu durum şüphesiz çocuklarda farklı duygular hisseder bu duygularını en aza indirmek biz Ebeveynlerin ve öğretmenlerin görevidir.


  Çocuk yeni bir döneme girdiği için anne-babasının desteğine ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple, okula alışma döneminin kısa sürede atlatılması konusunda öneriler şöyledir:

  *Çocuğunuzun okula gitmesi için onu cesaretlendirin ve okula gitmek istemediğinde ise açık ve anlaşılır konuşarak, nedenini öğrenmeye çalışın.

  *Çocuğunuzun içinde olan korkuları yenebilmesi için sabırlı, soğukkanlı ve kararlı olun.

  * Bir kaç günden fazla çocuğunuzla beraber derse girmeyin.

  *Daima çocuğunuza yanında olacağınız hissini verin.

  *Öğretmeniyle işbirliği içerisinde olun.

  *Korku ve tedirginliği iki haftayı geçerse eğer destek almayı ihmal etmeyin.

  Ebeveynlere tavsiyem asla çocuklarınızı okul ile korkutmayın. Sen evde hep yaramazlık yapıyorsun okula gidince göreceksin gününü, sen öğretmeninden çok ceza yersin ya da sopa yersin gibi söylemler asla yapmayın. Çocuğunuza okulu sevdirecek motive edecek söylemlerde bulunun.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019