Çocuğun Ana Baba Üzerindeki Hakları

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Ana - babanın evlâtları üzerinde hakkı olduğu gibi evlâtlarında anne ve babaları üzerinde bir kısım hakları vardır...

  Çocuğa güzel isim verilmesi; Doğduğu gününden veya yedinci güne dek çocuğa güzel bir ad konulur.
  [Bkz. Buhâri, Akika 1, Edeb 108; Müslim, Fezâil 62].
  Çocuğa ad seçerken manasının güzel olması, iyi manalarla çağrıştırması gerekir.
  Çocuğa iyi terbiye verilmesi; Hadis-i şerifte güzel ad ve iyi terbiye, çocuğun babası üzerindeki hakları arasında zikredilir (Bkz. İbn Mâce, Edeb 3).

  "Çocuğun en iyi bir şekilde yetişmesi, ihtiyaç duyduğu tüm insanî ve ahlâki faziletleri, sosyal kural ve davranışları, hepsinden önemlisi ise tevhidî inânç ve Îslami değerleri öğrenbilmesi ayrıca yaşaması, ruh ve beden bakımından sağlıklı, bilgili ve faziletli, ve meslek dahası hüner sahibi olabilmesi için ana ve de babanın bütün imkanlarını kullanarak çaba sarfetmeleri gereklidir."

  Çocuğun dünya hem de âhiret mutluluğunu hedef alan böyle bir terbiye, Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam tarafından ana babanın çocuğuna bırakacağı en güzel miras olarak nitelendirilmiştir [Tirmizi, Birr 33].

  Çocuğu Evlendirilmesi; Anne ve babaya bağlı olan neslin korunması görevi, bûluğ çağına gelen evladın bir yuva kurmasına olanak hazırlanması ile yerine getirilmiş olur. Evlenme çağına gelmiş olan çocuğun çok bekletilmeden evlendirilmesi gerekir... Nedensiz olarak bunun ileri yaşlara ertelenmesi sonucunda doğabilecek birtakım kötü neticelerden ana baba mesul olur. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam ’den rivayet edilen bir hadiste bu konu da vurgulanmaktadır: (Çocuk büluğa erince babası onu evlendirsin; aksi halde çocuk günah işleyebilir, onun bu günahı babaya da ait olur.) [İbn Kayyim el-Cevziyye, s. 159]

  Çocuğa eşit muamele; Aralarında herhangi bir ayrım yapmaksızın çocuklarına karşı aynı davranmak, anne babanın temel görevlerinden biri ayrıca aynı zamanda çocuğun da tabii hakkıdır (Bkz. Müsned IV, 269).
  Çocukların kız ve erkek, büyük veya küçük, öz yada üvey olması sonucu değiştirmez. (Allah’tan korkun ve çocuklarınız arasında adaleti gözetin.) [Buhâri, Hibe 12-13, Şehâdet 9; Müslim, Hibât 13].

  Aile, çocuklarına gösterdiği şefkat, sevgi dahası ilgide de adâletli olmaya çalışmalılardır. Anne baba, iradesini aşan duygularda bir çocuğunu daha çok sevmek gibi bunu diğer çocuklarına hissettirmemeye çalışmalı ayrıca davranışlarında eşitliği gözetmelidir. Aksî hâlde, kardeşlerin bir birini kıskanması ve öbürü aleyhin de ise olumsuz bazı duygu ve düşüncelere kapılması vazgeçilmez olur...

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam , torununu öperken birisi görüp, "Ya Resulallah, benim on çocuğum var, hiç birini öpmem" dedi. Ona, "Merhamet etmeyen merhamet bulamaz" buyurdu. [Buhari]

  Helâl gıdalar ile beslemek; Çocuğu (helâl gıdâlar) ile beslemelidir! Hâram gıdânın tesiri çocuğun özüne işler, çocuk da ise uygunsuz işlerin meydana gelmesine neden olur.

  Bir Hadis'de buyruldu ki: "Yiyip içtikleriniz helâl, temiz olsun! Çocuklarınız, bunlardan hasıl olur". [R.Nasıhin]