Cinsel ilişkiden sonra gusül abdesti ne kadar süre geciktirilebilir?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 3 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Gusül abdestini geciktirmek günah mıdır?


  Gusül, Allah Azze ve celle'nin Müslümanlar için emrettiği en önemli maddi-manevi temizlik biçimidir.
  Allah Azze ve celle, "...cünüb iseniz hemen (tamamen) yıkanıp temizlenin!..." (Maide, 6) buyurmaktadır.

  Cünup olarak kaldığınız vakit içerisinde bir namaz kaçırmadıysanız guslü geciktirmekte herhangi bir sakınca olmaz. Dinimize göre her hangi bir nedenden dolayı cünup olan yani gusül abdesti alması gereken bir kimse en fazla bir namaz vakti kadar müddet cünup olarak bekleyebilir ve bu süreden daha fazla bir süre beklemesi caiz değildir.

  Buna göre gece gusül abdesti almanız gereken bir durumda yatabilirsiniz. Ancak sabah namazını kılmanız üzerinize farz olduğu için sabah namazı vaktinde uyanmalı ve namaz kılmak için gusül abdesti almalısınız.

  “Müminler! Namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın. Başınıza meshedin ayaklarınızı da topuklarınıza kadar. Eğer cünüpseniz yıkanın. Hasta veya yolcu olur veya sizden biri ayakyolundangelir ya da kadınlara temas etmiş olur da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin; onunla yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Allah, sizi sıkıntıya sokmak istemez. Onun isteği sizi arındırmak ve size olan nimetini tamamlamaktır. Belki şükredesiniz.” (Mâide, 5/6)