Çilek reçeli tarifi

Konusu 'Kolay Yemek Tarifleri' forumundadır ve Eylül tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Eylül

Eylül Moderatör

Çilek reçeli malzemesi:

1 kilo çilek küçük çilek olursa daha iyi olur
    1 kilo toz şeker
    Bir limonun yarısının suyu veya 5 parça limon tuzu

Çilek reçeli yapılışı:

Çileklerin saplarını ayırlım ve ezik, vuruk yerlerinide ayıralım. çilekleri suda bekletip yıkıyalım ve bir süzgeçe bırakalım suları süzülmesi için. Suları süzüldükten sonra bir tencereye bırakalım artından şekeri ekliyelim üzerini kapatıp bir gece bekletelim şekerin sulanması için. Ertesi gün çileklerinizin sulanmış olduğunu görüceksiniz şimdi çileklerimizi kaynatalım kısık ateşte ocağa tenceremizi bırakalım kaynamaya bırakalım. Kaynama esnasında reçelin üzerinde köpük oluşucaktır bu köpükleri kaşık veya kevgir yardımıyla temizleyelim ocağın başından ayrılmayın çünkü çilek reçeli taşabilir. içerisine limon suyu veye limon tuzu ekliyelim ben limon tuzu kullanıyorum. Çilekler kaynamaya çıkınca reçelimizi yaklaşık 10 dakika kaynatalım. Daha sonra bir gün boyunca güneşte bekletelim ve daka sonra kavanoza bıraklım kapağını sıkıca bekletip buzdolabına bırakalım.

Not: Eder çilek reçelinizi güneşte bekletmicekseniz reçeli 20 dakika kaynatın ben güneşte beklettiğim için 10 dakika kaynatıyorum.