Dua Çıban, Sivilce Ve Bunların Benzerine Karşı Okunacak Dualar

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Lasey tarafından 30 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Sivilcenin geçmesi için okunacak dua

Resulullah'ın zevca-i tahirelerinden biri anlatıyor: "Hz. Peygamber (salllahu aleyhi vesellem) benim yanıma gelmişti. Parmağımda çıkan çıban benzeri bir yarayı görünce,

-Evde eğir otu var mı, diye sordu. Biraz vardı, gittim getirdim. Resulullah onu aldı ve yaranın üzerine koydu. Sonra bana şöyle dua etmemi emretti:

'Allahümme musaggıte'l-kebîri ve mükebbire's-sagîri. Saggir mâ bî.'

Manası: '(Ey büyüğü küçülten ve küçüğü büyülten Allahım! Benda olanı küçült.' Ben bunu okumaya devam ettim. Kısa bir zaman sonra parmağımdaki sivilce kayboldu.' (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, 5/370; Nesai, Amelü'l-Yevm ve'l-Leyle, nr. 1031; İbnü's-Sünni, Amelü'l-Yevm ve'l-Leyle, nr.635.)

sivilcenin geçmesi için okunacak dua.

Charizard bunu beğendi.
  2. Charizard

Charizard Kayıtlı Üye

Önce sağlık...

Önce sağlık diyelim ve şifayı verenin de Allah olduğunu hiç bir zaman unutmayalım.Şifayı veren Allah'tır.Hastalığı gideren,sıkıntıdan sonra refaha,huzura çıkaran O'dur.

Kavli dua:yani dil ve kalp ile yapılan dua elbet önemlidir ama bir de fiili dua vardır.Fiili dua sebeplere sarılarak,kişinin elinden geleni yapıp Allah'a işini havale etmesidir.

Şimdi sivilce sorunu olan arkadaşlar evvela kavli duasını yapıp sonra da fiili dua eder iseler sonuca daha çabuk ulaşabilirler.Örneğin;sivilce sorunu olan arkadaşlar limonlu su içebilirler ya da çaylarına birkaç damla limon sıkarak çaylarını bu şekilde içebilirler.Bilhassa sabah aç karna bir bardak limonlu su içmek iyi gelecektir.Çünkü; limonlu su tam bir şifa deposudur.Kanı temizler,toksinleri dışarı atmaya yardımcı olur ve karaciğer yağlanmasını giderir.Gene kanı akışkan hale getirerek yapışkanlığını azaltır ve bu cildin temiz olmasını sağlar.Yine bu arkadaşların beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeleri gerekir ve 3 beyazdan mümkün olduğunca uzak durmalıdırlar(un,tuz,şeker).
    Yine bol bol su içmeleri gerekir tabi hiçbir şey yemeden sadece su içmekte olmaz artık onu kişi ayarlamalı doğru bir beslenme alışkanlığı oturtmalı,nefsine hakim olmalıdır.Yine stresten,olumsuz kötü duygu ve düşüncelerden uzak durmalıdırlar(bunun için bir hobi edinilebilinir,kitap okumak,birşeylerle meşkul olmak,derslerine yoğunlaşmak vs.)Yine ağız ve diş sağlığına dikkat etmelidirler ki bunu herkesin yapması gerek zaten.Tabi yine uzman bir hekime gözükmek işte bunlar hep fiili dua'dır.

Su hayattır,arkadaşkarın bol bol su içmesini,hareket etmesini,spor yapmasını,ara ara limonlu su içmelerini,ağız ve diş sağlığına dikkat etmelerini ve beslenmelerine önem vermelerini öneririm.

"Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
    Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi"
    -Kanuni Sultan Süleyman-

Kalın sağlıcakla...

Lasey bunu beğendi.