Çevremize Karşı Sorumluluklarımız Nelerdir ?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Adile tarafından 12 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Canlılar aleminde sorumluluk sahibi tek varlık insandır. Ademoğluna akıl, irade ve öteki üstün özellikleri sayesinde mesuliyeti ve sorumluluğu bizzat Allah ezze ve Celle tarafından tevdi edilmiştir. Kişinin çevreye karşı sorumluluğu da bunun bir neticesidir. İnsan olarak, bilhassa Müslüman bir birey olarak çevreye karşı sorumluluğumuz kapsamlı ve önemli bir konudur.

  Bizler sorumlu bireyler olarak, çevre kirliliğine yol açacak her çeşit davranıştan uzak durmalıyız. Din kardeşlerimizin bu husustaki menfi faaliyetlerini de önlemeye çalışmalıyız. Zira bizler iyilik ve takvada birbirimiz ile yardımlaşma ve dayanışma içinde
  olmalıyız. (Temizlik imandandır) Hadis-i şerifi dikkate alarak ve bedenimizi çevremizi, evimizi ve barkımızı temiz tutmalıyız.


  İçinde barındığımız vede yaşadığımız dünyamızın havasını, suyunu, toprağını ayrıca doğal kaynaklarını kirletmemek için önleyici tedbirler almalıyız. Yakın çevremize nasıl itina ve ihtimam duyuyorsak, uzak çevremizide aynı hassasiyet ile korumalı ve gözetmeliyiz (Muhakkak ki Allah çok tevbe edip (ruhen) arınanları ve çok temizlenenleri sever.)