Soru Çevremize Karşı Görevlerimiz Nelerdir?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

  1. Adile

    Adile Admin


    İnsanın içinde yaşadığı ve yararlndığı doğal çevresiyle, birlikte yaşadığı sosyal çevresine karşı görev ve sorumlulukları vardır. İnsan , çevresiyle ilişkilerini sorumluluk bilinci içinde kurmalı, doğal ve sosyal çevresini geliştirmelidir. Çevreye karşı yıkıcı ve bozucu davranışlar sergileyen insan, büyük sıkıntı ve sorunlarla karşılaşmakta, hem kendine hem de başkalarına zarar vermemektedir. Çevre sorunları, canlı türlerini ve doğal dengeyi bozmya kadar gidebilmektedir. Dinimiz bütün insanlara çevre bilinci ve sorumluluğuna ulaştırmayı amaçlamaktadır. Sorumluluk bilinci, insanın sahip olduğu her şeyi dengeli biçimde kullanmaya yönlendirmektedir. Çevre sorunları doğada var olan dengenin bozulması sonucu ortya çıkmaktadır.

    İnsan, doğal çevresiyle ilişkilerini sevgi ve dosluk temeli üzerine kurmalıdır. Çünkü doğa insana verilen bir emanettir. İnsan, hizmetine sulunan doğayı korumakta yükümlüdür. Evrenin insanın hizmetine verilmesi, ona evrendeki varlıkları bilinçsizce, düşmanca ve hoyratca kullanma hakkını asla vermez. Aksi taktirde doğa, insana hizmet etmekten çıkar ve ona zarar vermeye başlar. Doğal dengenin insan eliyle bozulması ve doğal çevrenin kirletilmesi, sadece insanın değil, evrendeki bütün canlıların hayatını tehdit etmektedir: " İnsaların kendi işledikleri (kötülükler) sebebiyle karada ve denizde bozulma ortaya çıkmıştır. Dönmeleri için Allah, yaptıklarının bazı (kötü) sonuçlarını (dünyada) onlara tattıracaktır." (Rûm,30/41)

    Çevresine karşıduyarsız kalıp, sorumluluk görev ve bilinciyle hareket etmeyen birey ve toplumlar, insanlık tarihi boyunca büyük sıkıntı, felaket ve tarihi yıkımlarla karşılaşmışlardır. Doğal ve toplumsal çevresine karşı görevini yerine getirmeyen insanlar, taşıyamadığı bu sorumluluğun hesabını Allah'a verecektir..