Cennetteki Tuba Ağacının Özellikleri

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 4 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Cennetteki Tuba Ağacının Özellikleri

  tuba-agaci.
  Tuba ağacı

  Bilmek gerekir ki cennet sekizdir ve adn cenneti olanların en yücesidir, orası darul-Rahman’dır. Çünkü Allah’ı görmek orada olacaktır. Adn cennetinin en yüksek yeri, Peygamber Efendimiz’in (sav) makamıdır. O makama “vesile” derler. Zira Peygamber Efendimiz, yaratılmışların en üstünüdür. Böyle olunca, onun özellikle makamının da ona yakışır bir şekilde en üstün derecede olması gerekir.

  İşte o cennet “vesile” cennetidir ve Tuba ağacı da adn cennetindedir, ancak kökü, Resulullah efendimizin (sav) cennetindedir. Tuba ağacının önünde iki çeşme çıkar; kafur, diğeri Selsebildir.

  Hazreti Ali (kv) şöyle der: Tuba ağacının dallarından hulleler çıkar. Onun yaprakları inciden, dalları zeberceddendir. Dallarının en yükseği, arşın ayağını erişir, en alttaki dallar ise cennetin içindedir. Her köşke uzanan bir dalı vardır. Kimin ne dileği olursa Allah Teala’nın izniyle, o daldan biter. Gövdesinden develer, atlar ve Buraklar çıkar. Eyerleri altından, üzenginleri inciden ve yakuttandır. Rüzgardan daha hızlı giderler. İnsan başlı, kuş kanatlıdırlar ve Arapça konuşurlar. İşte kısaca cennetteki tuba ağacının özellikleri dini kitaplarda bu şekilde ifade edilmektedir. Tuba ağacının dalları, gövdesi, yaprakları hakkındaki ifadeler, güzelliği Kuran-ı Kerim’de Rad suresinde de geçmektedir: İman edip güzel ameller işleyenler için Tuba ve gidecek güzel bir yurt vardır. Buradaki yurt adn cennetidir ve mümin kimseler yüce yaratıcının cemalini o cennette göreceklerdir. Ayrıca özellikle bahsedilen diğer bir özellik ise Peygamber Efendimiz’in makamının da orada olacağıdır.