Cennet Nimetleri Nelerdir?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Eylül tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Cennet Nimetleri

  Yüce Allah'ın cennetti mü’minlere hazırladığı nimetleri bir hadis-i kudside şöyle buyuruyor,Salih kullarıma, hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın duymadığı ve hiçbir beşerin aklına gelmedik nimetler hazırladım.

  Cennete ilk girecek olanların yüzleri ayın on dördü gibi parlayacak. Onlardan sonra gelenler, semadaki yıldız paralayacaklar.
  Cennet ehli cennette tüysüz ve sakalsızdır. Göz kapakları sürmeli ve otuz yada otuz yaşında olarak cennete girecekler.
  Onların büyük ve küçük abdest ihtiyacı olmayacak. Orada hacet gidermek bedenlerinden çıkacak ve misk kokusu gibi kokacak olan terlemekle olur. Orada, tükürme, sümkürme ve uyku ihtiyacı da olmaz. Çünkü uyku ölümün kardeşidir. Cennette ise ölüm yoktur.
  Onlar koltukları üzerine yaslanmış olarak hurma salkımlarına uzanıp alırlar. Daha meyve ağızlarına ulaşmadan yerinde başkası yaratılır.Suyu bozulamayan su ırmakları, tadı değişmeyen, kokmayan, ekşimeyen, her zaman taze olan süt ırmakları; içenlere lezzet veren ve dünyadaki gibi kekreliği, aklı gidermesi ve günahı olmayan şarap ırmakları; mumu, posası olmayan süzme bal ırmakları vardır.
  Cennette meleklerin hizmet ettiği bir çarşı vardır. Orada gözlerin görmediği, kulakların duymadığı ve akla hiç gelmeyen nimetler vardır. Cennet ehlinin arzuladığı istedikleri
  her şey getirilir.Ama orada parayla alınan hiçbir şey yoktur. O çarşıda cennet halkı birbirleriyle karşılaşırlar ve tanışırlar. Dünyada nasıl olduklarını, Rablerine ibadetlerinin nasıl olduğunu, geceleri nasıl geçirdiklerini, gündüzleri nasıl oruç tuttuklarını, ölümün nasıl olduğunu ve uzun zaman kabirden sonra nasıl dirilip de cennet ehlinden olduklarını kendi aralarında konuşurlar, sohbet ederler.