Soru Cenaze yıkamanın dinimizde yeri nedir

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve saadet tarafından 26 Ocak 2021 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör


  Cenazenin dinimizdeki yeri nedir?


  İnsan doğar, büyür, yaşar ve ölür. Yani doğduğu ilk andan başlayıp ahiterine kavuşacağı güne kadar dünyada yaşadığı, yaptığı, gördüğü herşey insanın ahiretten önceki son durağıdır.

  " Biz gece ve gündüzü birbiri ardına yarattık gündüz çalışmanız gece dinlemeniz (ibadet) içindir." Ve " Biz dünyayı içinde oyun oynayasiniz diye yaratmadık" veya " Ondan geldiniz ve yine ona döndürüleceksiniz" ayetleri insanların bu dünyadaki amacını ve sonunu belirtir.

  Yani İnsan için bir imtihanları sınavi olan bu dünya kişinin ahiretini belirleyen bir maraton gibidir sonunda ise ödül olarak madalya değil Bizzat Rabbimizin buyururdu gibi " iyi amel işleyenlerin içinde sayısız ırmakların bulunduğu yerde süresiz olarak kalacakları" yer olarak belirttiği cenneti vardır.

  Her canlı gibi insanda bitki ve hayvan gibi ölecektir yalnızca insanoğlu hesaba çekilecektir.

  Doğduğumuz zaman bize ait hiç birşey olmadığı gibi nasılki anadan üryan bir şekilde dünyaya geldiysek ölünce de yalnızca bir kefene sarılarak veda edeceğiz. Dediğimiz gibi aslında insan hicbska hiç birşeye sahip değildir.

  Kur'an-ı Kerim de belirtildiği üzere

  " Ey insanlar! Hepiniz Allah'a muhtaçsınız."( Fatır süresi 35/15)
  Dediğimiz gibi her canlı gibi insanda bitki ve hayvan gibi ölecektir ancak hayvan ölür unutulur hatırlamaz ama insan öyle değildir Rabbimiz " gerçekten biz insanoğlunu şerefli kıldık" diyerek insana verdiği değeri açıkça ifade etmiştir.

  Hatta dinimiz o kadar hoşgörülü bir dindir ki Peygamber efendimiz (s.a.v) önünden Yahudi cenazesi geçtiği zaman bile ayağa kalmış kendisine bunun müslüman değil yahudi cenazesi olduğunu söyleyince " buda bir insan değil mi? Demiştir.

  Ayrıca dinimiz ölümün de yaşamak gibi Allah'tan geldiğini buyurmuş cenazeleri kişinin şerefine nail bir şekilde yıkanması kefenlenmesi ve namazının kılınıp arkasından dualar edilerek gömülmesini farz saymıştır.

  Cenaze yıkamanın dinimizde yeri nedir


  Müslüman cenazesinin yıkanıp kefenlendikten sonra namazının kılınması farz-ı kifayedir. (Kâsânî, Bedâî’, I, 300, 306 318; Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 303, 310).

  Bu görev bazı Müslümanlar tarafından yerine getirildiği takdirde diğerleri sorumluluktan kurtulur.

  Herhangi bir sebeple yıkanmadan defnedilen cenaze, defin işlemi bittikten sonra yıkanmak amacıyla mezardan çıkarılmaz. (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 145)