Cenaze namazı nasıl kılınır? Kaç rekattır kısaca

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Lasey tarafından 17 Eylül 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Cenaze Namazı Nasıl Kılınır

  Hz. Muhammed (s.a.v.) Müslümanın Müslüman üzerindeki haklarından birinin, vefat ettiğinde cenazesine katılmak olduğunu
  bildirmiş ve cenaze namazının kılınmasını emretmiştir. Cenaze namazı, vefat eden bir mümine karşı yapılan son vazifedir ve dua niteliğindedir. Hükmü farz-ı kifayedir. Yani bir Müslümanın cenaze namazını kimse kılmazsa o bölgedeki herkes Allah (c.c.) katında sorumlu olur. Müslüman olmayanların cenaze namazı kılınmaz. Cenaze namazı ayakta kılınır. Secdesi ve rükûsu yoktur. Ölen kişi yıkanmış ve kefenlenmiş bir halde cemaatin önünde, musalla denilen yüksekçe bir yere konulur. İmam önde, cemaat de imamın arkasında ayakta saf oluşturur. Cenaze namazı şu şekilde kılınır:

  • Cenazeye karşı ve kıbleye yönelerek saf tutulur, niyet edilir. Bu niyette ölünün kadın veya erkek, kız çocuğu veya erkek çocuğu olduğu belirtilir.

  • Niyetten sonra tekbir getirilir ve eller bağlanır. İmam ve cemaat içinden Sübhâneke duasını “vecelle senâuk” ifadesini ekleyerek okur.

  • İmam ellerini kaldırmadan ikinci tekbiri alır. Allâhümme Salli ve Allâhümme Barik duaları okunur.

  • İmam ellerini kaldırmadan üçüncü tekbiri alır. Herkes içinden cenaze duasını okur. Cenaze duasını bilmeyenler Rabbenâ dualarını veya bildikleri başka bir duayı okuyabilirler.

  • İmam ellerini kaldırmadan dördüncü kez tekbir alır. Ardından önce sağa sonra sola selam verilir.