Cenaze namazı kılmak farz mıdır?

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Lasey tarafından 21 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Cenaze namazı kılmak farz mıdır?

  Cenaze namazı Müslümanların vefat eden kardeşlerini ahirete uğurlamadan önce o kişiye karşı son görevleri, son tanıklıkları ve aynı zamanda onun için son dualarıdır ve Allah Azze ve celle'ye ibadet, vefat eden kişiye de dua niyetiyle kılınması farz-ı kifaye olan bir namazdır. Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) cenaze namazı konusunda oldukça hassas davranmış, çocuklar hatta bebekler de dahil olmak üzere genç-yaşlı, kadın-erkek ayırt etmeksizin vefat eden her Müslümanın cenazesinde mümkün olduğunca hazır bulunarak namazlarını kıldırmış ve ölen kimselere rahmet etmesi için Allah’a niyazda bulunmuştur.

  Cenaze namazı kılmak farz mıdır?Cenaze namazına katılmak, insana akıp giden hayatta bir an olsun ölümü hatırlayarak kendini gözden geçirmek için bir fırsat ve aynı sonla yüzleşeceğini hatırlatan etkileyici bir ibrettir.

  Cenaze-namazı-kılmak-farz-mı.

  Cenaze namazı kılmak farz mıdır?

  Cenaze namazının geçerli olması için diğer namazların geçerliliği için aranan namazın dışındaki şartların bulunması gerekir. Namazı bozan durumlar cenaze namazını da bozar. Resul-i Ekrem Efendimiz'in (s.a.v) kıldırdığı ilk cenaze namazı Hicret’ten sonra ilk vefat eden ve Ensar’dan Baki Mezarlığı’na ilk defnedilen sahabi olarak bilinen Es’ad b. Zürare’nin cenaze namazıdır.


  Bu sahabi, Allah Resulü ile Akabe denilen yerde karşılaşıp Müslüman olan ilk Medinelilerden olup Hazrec’in ileri gelenlerindendir. İslam’ın Medine’de yayılmasında önemli rolü olmuştur. Hicret’ten bir süre sonra hastalanarak, Bedir savaşından önce, Şevval ayında vefat etmişti.

  Resul-i Ekrem Efendimiz'in (s.a.v) cenaze namazını kıldığı sahabilerden bir diğeri ise ikinci Akabe Biatı’nda Allah Resulü’ne ilk biat eden Medineli sahabi Bera b. Ma’rur’dur. Bera, Resulullah’ın Medine’ye varmasından bir ay önce vefat etmişti. Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v), Bera’ın vefatını öğrenince kabrine gidip cenaze namazını kılmış ve ona dua etmiştir..