Namaz Cemaatle (toplulukla) Namaz Nasıl Kılınır?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve saadet tarafından 16 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Cemaatle (toplulukla) Namaz Nasıl Kılınır.


  Cemaatle (toplulukla) Namaz Nasıl Kılınır?  Cuma namazı ve bayram namazları sadece cemaatle kılınır ama tek başına kılınmaz. Beş vakit namazın farzları ile cenaze namazının cemaatle kılınması gerekir. Ancak bireysel olarak da kılınmaları da mümkündür.

  Cemaatle namaz kılarken imam olacak kişide aranan şartlar şu şekildedir;


  Müslüman olması,Ergenlik çağına girmiş olması,Akıl sağlığının yerinde olması,Erkek olması,Kuranı kerimden namazı kıldıracak kadar ezberinin olması ve bunları anlaşılır bir biçimde telafuz etmesi gerekmektedir.Abdestle ilgili bir özrünün bulunmaması gerekmektedir.Örnek vermek gerekirse sürekli burun kanaması yahut idrar tutamaması gibi özürler bulunmamalıdır Ayrıca namaz kıldıracak kişinin kekemelik veya bazı harfleri yanlış telaffuz etmek gibi özrününde bulunmaması gerekiyor.


  Cuma namazının haricinde en kuvvetli cemaat, sabah namazının cemaati, sonra yatsı namazının cemaati, sonra ikindi namazının cemaatidir.İki veya daha fazla Müslüman, beş vakit namazı, camide cemaatle kılabileceği gibi evde, iş yerinde, temiz olan her mekanda da kılabilir. Evde de olsa cemaatle kılınan namazlar, tek başına kılınan namazlardan daha sevaptır. Farz namazların cami ve mescidlerde cemaatle kılınışı İslam dininin bir şiarı olduğundan, bunun terk ve tatil edilmesi asla caiz görülemez.

  Yüce Rabbimiz buyuruyorki;

  Kitaptan sana vahyolunanı oku,namazı dosdoğru kıl.Çünkü namaz insanı hayasızlıktan ve kötülüklerden alıkoyar.Allah’ı anmak olan namaz kılmak elbette en büyük ibadettir.Allah yaptıklarını biliyor.

  Cemaatle namaz kılınışı hakkında bilinmesi gerekenler;


  Öncelikle hangi namaz kılınacaksa o namaz için niyet edilir ve kılınacak namaz için imama uyulur.İmamın başlama tekbiri ile Cemaat de tekbir alır daha sonra eller bağlanır.Cemaat Sübhaneke duasını içinden okur.Daha sonra hiçbir süre okumadan imamı dinler veya imamın içinden okuduğu vakitlerde imamı bekler.

  Şafii mezhebine göre imam açıktan da okusa içinden de okusa cemaat Fatiha süresini içinden okur.İmam tekbirleri yüksek sesle söyler,cemaatde içinden Allahü ekber diyerek imamın arkasından rüküya eğilinir ve secdeye varılır.

  Rüküda,secdede ve ayakta tesbihleri imimda cemaatde içinden okur.İlk ve son oturuşta duaları imam da cemaatde içinden okur.İmam yüksek sesle es selamü aleyküm ve rahmetullah diyerek selam verir.Cemaatde içinden esselamü aleyküm ve rahmetullah diyerek sağa ve sola selam verir.

  Peygamber Efendimiz sallallahü aleyhi vessellem cemaatle namaz kılmayı teşvik ederek, cemaatle kılınan namazın tek başına kılınan namazdan yirmi yedi veya yirmi beş derece daha faziletli olduğunu bildirmiştir.

  Müdri:Namazın her rekatını imam ile birlikte kılan kimsedir.


  Lahik; Namaz imam ile birlikte başladığı halde uyku,abdest bozulması gibi bir sebebten dolayı cemaati tamamen ve kısmen kaçıran kimsedir.

  Mesbuk;İmama ilk rekatın rükuundan sonra uyan kimsedir.