Çanakkale Zaferi hakkında bilgi

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Eylül tarafından 24 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Çanakkale zaferi ile ilgili kısa bilgi

  Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'nda en başarılı olduğu cephe Çanakkale Cephesidir. Dünya tarihinin en kanlı savaşları bu cephede yaşanmıştır.

  İngiltere ve Fransa, müttefikleri Rusya'yla birleşerek savaşın seyrini lehlerine çevirmek istiyordu. Rus ekonomisi savaşın yükünü kaldıramaz hale gelmişti. İtilaf Devletleri Osmanlı Devletini saf dışı bırakmak, Rus Ordusu' na gerekli askeri yardımı ve malzemeyi en hızlı bir şekilde ulaştırmak, Kafkasya Cephesinde bunalan Rusya'yı rahatlatmak ve Türk Ordusu'nun geri çekilmesini sağlamak için Çanakkale Boğazı'na harekat düzenlediler.

  İngiliz ve Fransız savaş gemilerinin Çanakkale Boğazı'ndan geçişlerine 18 Mart 1915´te başarıyla karşı konuldu.

  İtilaf Devletleri donanması ağır kayıplar verince, Gelibolu Yarımadası'na asker çıkarıp kara muhaberelerini başlattılar.

  25 Nisan 1915´te Arıburnu'na çıkan düşman kuvvetlerini, Mustafa Kemal'in komuta ettiği birlik Conkbayırı'nda durdurdu. Bu başarı üzerine, Mustafa Kemal albaylığa yükseltildi.

  General Harrington komutasındaki İngiliz birlikleri 6-7 Ağustos 1915´te tekrar taarruz etti. Anafartalar Grubu Komutanı Mustafa Kemal, 9-10 Ağustos 1915´te 1. Anafartalar Zaferi'ni kazandı. Bu zaferi, 17 Ağustosta Kireçtepe, 21 Ağustos'ta 2. Anafartalar zaferleri takip etti. Çanakkale Savaşı'na katılan Türk Ordusu'ndan, çoğu öğrenim çağında 253.000 subay, er ve erbaş şehit oldu. Çanakkale'nin geçilemeyeceğini anlayan İngiliz ve Fransızlar da, arkalarında Türkler kadar kayıp bıraktılar. 19/20 Aralık 1915´te Anafartalar ve Arıburnu'ndan, 8-9 Ocak 1916´da Seddülbahir'den kesin olarak çekildiler.