Çanakkale Şehitleri Abidesinin Hikayesi

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Lasey tarafından 19 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Çanakkale Şehitleri Abidesinin Hikayesi

  Çanakkale Şehitleri Abidesinin Hikayesi.


  Çanakkale Şehitleri Abidesi, Gelibolu Yarımadası'nda yer alan, I. Dünya Savaşı'nda yaşananların ve kahramanların anısına, halkın desteği ve azmiyle yapıldı. Şehitleri Abidesi'nin yapımına, Mustafa Kemal Atatürk'ün mübadele yıllarında bölgeyi ziyareti esnasında, yöre halkının tamamlanmış olan Fransız ve İngiliz anitlarini göstererek sehitler için talepte bulunması üzerine karar verildi. Ancak Mustafa Kemal'in sağlığının bozulması üzerine anıt yapımı ertelendi ve ölümünden hemen sonra İsmet İnönü tarafından yapım çalışmaları başlatıldı.

  Çanakkale Şehitleri Abidesi'nin yapılması için resmi karar 1942 yılında açıklandı ve Savunma Bakanlığı tarafından açılan proje yarışmasını Feridun Kip, Doğan Erginbaş, Ismail Utkular ve mühendis Ertuğrul Barla kazandı. Ardından yapımına başlandı fakat 2. Dünya Savaşı'nın ekonomik krizinden etkilenen anıtın yapımına ara verildi. İlerleyen tarihlerde ise ara ara yapımına devam edildi.

  Tarihler 1958 yılını gösterdiğinde ise Çanakkale Şehitleri Abidesi'nin henüz gövdesi bile tam anlamıyla bitirilemedi.

  Anıtın maddi sıkıntılar nedeniyle yapımı bir kez daha duraklatıldı. Bu durum Milliyet gazetesini harekete geçirdi ve ulusal çapta başlattığı bağış kampanyası tüm halk tarafından büyük destek gördü. Dönemim üç büyük futbol takımı turnuva gelirlerini bağışladı. Vecihi Hürkuş uçağıyla destek bildirileri dağıtırken, Anzak askerleri Yeni Zelanda'dan yardım gönderdi. Halkın arabalarını dolmuş yapması, marketlere kumbara konulması, öğrencilerin okullarda para toplamasıyla destekler büyüdü ve Çanakkale Şehitleri Abidesi'nin yapımı tamamlanip 21 Ağustos 1960'da açıldı.

  Abide'nin alt kesiminde Savaş Eserleri Müzesi, yanında Mehmetçik Anıtı ve Türk Şehitliği bulunmaktadır. Abide, Morto Limanı ile Çanakkale Boğazı'nın girişi arasındadır.