Güncel Çanakkale Savaşının Önemi Özet

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Çanakkale Savaşının Kısaca Özeti

  Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı esnasında (1915-1916) yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğuyla İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir.

  İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti konumundaki İstanbul'u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla emin bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak ile ilk gaye olarak Çanakkale Boğazı'na girmişlerdir. Yalnız saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Savaş sonucundan iki taraf da büyük kayıplar vermiştir.

  Birinci Dünya Savaşı içinde, tarihin en kanlı muharebelerinin cereyan ettiği bölümü olarak bilinir. Bu savaşlar Türk Milleti'nin sayısız zafer, şerefle ve şan ile dolu tarihinin en ışıltılı sayfasıdır. Türk Milleti'nin geçit vermediği deniz ve kara savaşlarının ardından 1. Dünya Savaşı uzamış ve düşman kuvvetlerinin bir günde zafere ulaşma ümidi yok olmuştur. Şayet, kahraman Türk Askerimiz canını keskin kurşunlara siper etmeseydi, İstanbul ele geçirilir ve vatan istilaya uğrardı. Türkiye'nin dört bir yanından gelen Mehmetçiklerimiz Çanakkale’de efsane yazmışlardır.