Çanakkale savaşında din ve iman gücü

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Adile tarafından 16 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Çanakkale savaşında iman gücü

  1915 yılında İtilaf Devletlerine bağlı kuvvetler ile Osmanlı ordusu arasında Çanakkale’de geçen deniz ve kara muharebeleri dünya tarihinin en kanlı çarpışmalarına sahne olmuştur. Bu savaşta on binlerce insan hayatını kaybetmiş, yine binlerce insan sakat kalmıştır. Sonunda düşman kuvvetleri, Türk askerinin göstermiş olduğu olağanüstü kahramanlıklar karşısında Çanakkale’yi geçemeden geri dönmek zorunda kalmıştır.

  Kısaca Çanakkale Savaşlarında Türk Askeri

  Türk askeri, cephede düşman kuvvetleriyle kahramanca mücadele etmesine karşın, insani duygularını da hiçbir zaman elden bırakmamış, karşısında bulunan düşmanında sonuçta bir insan olduğunu unutmamıştır. Türk askerinin esir ve yaralı düşman askerlerine göstermiş olduğu olumlu yaklaşım, tüm dünyaca bir kez daha takdirle karşılanmıştır.

  Türk insanındaki vatanını koruma azmi ve taşıdığı iman gücü anlaşılmadan Çanakkale Savaşlarını kavrayabilmek mümkün değildir. Çanakkale Savaşları Türk ordusunun inanç ve kazanma azminin modern teknolojiye üstün geldiği savaşlar olarak tarihteki yerini almıştır. Çanakkale Savaşları olağanüstü şartlar altında, olağanüstü mücadelelerin yapıldığı, iman gücünün çelik ve barutu dize getirdiği savaşlardır. İşte Türk askeri bu iman gücüyle düşmana geçit vermemiş, “Çanakkale Geçilmez” demiştir.