Çanakkale Savaşında Boğaza Mayın Döşeyen Gemi

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 4 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Çanakkale Savaşında Boğaza Mayın Döşeyen Gemi
  Asıl ismi Nusrat olan ama ilk zamanlarda Nusret adıyla anılan gemi 1911 yılında Almanya'nın Kiel şehrinde kızağa çekildi ve 1913 yılında Osmanlı Donanması'na katıldı. Nusret Mayın Gemisi, Çanakkale Deniz Savaşı’nda tesis ettiği mayın hatları ile 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin kazanılmasında büyük rol oynamıştır.
  Yaklaşık 40 metre uzunluğunda, 6 metre eninde, 180 ton ağırlığında olan gemide, hem görsel hem de işitsel olarak Çanakkale Zaferi anlatılacak.

  Çanakkale Savaşı sırasında denize döşediği mayınlar ile düşman gemilerinin boğazın karanlık sularına gömülmesini sağlayan tarihi gemi 8 Mart’ta Çanakkale’de olacak. Çimenlik Kalesi’nde konuşlandırılacağı bölgeye 7 metre genişliğinde, 30 metre uzunluğunda yüzer iskele yapıldı. Geminin hizmete girişi için ise 18 Mart 2011 tarihinde ayrıca bir tören düzenlenecek. İçerisinde animasyon ve sunumların bulunduğu görsel destekli iki salon bulunan gemi Çanakkale Savaşı’nın tanıtımında önemli bir rol üstlenecek.
  Gemi, özel günlerde, Nusret Mayın Gemisi’nin Çanakkale Savaşı sırasında izlediği yönü takip edip, o dönemi adeta yeniden canlandıracak. Normal günlerde limanda bağlı olacak Nusret, ziyaretçiler tarafından gezilebilecek.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2019