Çanakkale Savaşı Kısaca Özet

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Çanakkale Savaşı

  Çanakkale Cephesi; Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’nda en çok başarı sergilediği cephedir. Dünya tarihinin en zorlu ve kayıp veren savaşları bu cephede yapılmıştır.

  İngiltere ve Fransa, Rusya’yla birlik sağlayıp onuda yanlarına çekerek savaşı kendi lehlerine dönüştürmeyi istiyorlardı. Ancak Rus ekonomisi savaşın yükünü artık kaldıramayacak vaziyetteydi. İtilaf Devletleri Osmanlı Devletini yenilgiye uğratmak için Rusyanın öneminin farkındaydılar. Bunun için Rus Ordusu’ na gerekli askeri yardımı ve malzemeyi en hızlı bir şekilde ulaştırmak, Kafkas Cephesinde savaşan Rusya’nın yükünü hafifletmek ve Türk Ordusu’nun geri çekilmesini sağlamak için Çanakkale Boğazı’na çıkarma yaptılar.

  İngiliz ve Fransız savaş gemilerinin Çanakkale Boğazı’ndan geçişleri elbette kolay olmayacaktı ve nihayetinde 18 Mart 1915’te gemilere karşı konuldu.

  İtilaf Devletleri donanmasında ağır kayıplar olunca, Gelibolu Yarımadası’na çıkarma yapıp savaşı karadan sürdürmeye başladılar.

  Arıburnu’na çıkmayı hedefleyen düşman birlikleri, Mustafa Kemal’in komutasındaki birlik 25 Nisan 1915’te Conkbayırı’nda durdurdu. Bu başarı üzerine, Mustafa Kemal’in rütbesi albaylığa yükseltildi.

  Yenilgiye doymayan General Harrington’un komuta ettiği İngiliz birlikleri 6-7 Ağustos 1915’te tekrar taarruz başladılar ve nihayetinde Anafartalar Grubu Komutanı Mustafa Kemal, 9-10 Ağustos 1915’te 1. Anafartalar Zaferi’ni kazandı. Bu zaferi, 17 Ağustosta Kireçtepe, 21 Ağustos’ta 2. Anafartalar zaferleri izledi. Çanakkale Savaşı’na mertçe savaşan Türk Ordusu , çoğu öğrenim çağında olan 253.000 subay, er ve erbaşı şehit verdi.. Çanakkale’nin geçilemeyeceğini anlayan İngiliz ve Fransızlar da, arkalarında en az Türkler kadar kayıp bırakarak 19/20 Aralık 1915’te Anafartalar ve Arıburnu’ndan, 8-9 Ocak 1916’da Seddülbahir’den çekilerek ülkelerine döndüler.