Çalışmak İle İlgili Atasözleri

Konusu 'Güzel Mesajlar' forumundadır ve Adile tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Akan su yosun tutmaz
  Devamlı akan su kendini ve yatağını temiz tutar; hareketsiz ve birikinti halinde olan su da aksine kiri ve pisliği bünyesinde taşır. Hareketlilik, canlılık ve çalışkanlık insanı canlı ve üretken yapar; iyimser kılar, kötülükten uzak tutar, düşkünlüğünü önler; böylece de o insan hem kendine, hem de başkalarına faydalı olur.

  Emek olmadan yemek olmaz
  Çalışmadan bir şey kazanıp meydana getiremeyiz. Yiyip içmek, harcamak ve kısacası yaşayabilmek için haksız bir yolla değil, alın teri dökerek helalinde çalışmak şarttır.

  Er olan ekmeğini taştan çıkarır
  Çalışkan, insan gücüne ve kendine güvenen kişi aç kalmaz; başkasına muhtaç olmamak için en zor işlerde bile çalışır, her zorluğa katlanır, rızkını arayıp bulur.

  Lafla peynir gemisi yürümez:
  Maksada ulaşmak, ancak çalışmakla olur Bir kişinin Şöyle yaparım, böyle ederim…diye söylenmesi hiçbir işi halletmez Ancak söylediğini yapanlar sonuca ulaşır Aksi takdirde boş laflar, atıp tutmalar ve kuru övünmeler ile iş yürümez
  Yapamayacağı şeyleri çok kolaymış gibi anlatarak olduğundan büyük görünmek isteyen kişiler hakkında söylenir

  İşleyen demir pas tutmaz
  Çalışkan, namuslu, gücüne ve kendine güvenen kişi aç kalmaz; başkasına muhtaç olmamak için en zor işlerde bile çalışır, her zorluğa katlanır, rızkını arayıp bulur.