Çalışan annelere erken emeklilik

Konusu 'Hanımlara özel' forumundadır ve Adile tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Çalışma ve de Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bayanların çocuk sayısına göre emekliliği çalışmasıyla ilgili, ''En önemlisi kadın istihdamını olumsuz etkilemeyecek düzeyde düzenlemeler yapılacak ama bu 8-10 adımın hangilerinde adım atılacak, bunu ilgili bakan arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirmede netleştirmiş olacağız ve de Başbakanımıza sunacağız'' die söyledi.

  Bir otelde düzenlenen Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı'na katılan Bakan Faruk Çelik, toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin ''Çalışan kadınların çocuk sayısına göre erken emekliliği konusunda bir çalışma yürütülüyor mu'' sorusu üzerine Çelik, şunları söyledi:

  ''Şu andaki uygulamada iki çocuk ile ilgili bir uygulamamız var ama gerek bu konuyla ilgili ama gerekse kadın istihdamını etkilemeyecek sosyal güvenlik aktöriyel dengelerini bozmayacak, sağlıklı genç nesillerin korunması adına bakanlıklar arasında bir çalışmamız var. En önemlisi kadın istihdamını olumsuz etkilememesi gerekiyor alacağımız tüm kararların. Bu çerçevedeki çalışmalarımız henüz neticelenmiş değildir. Bunun dışındaki tüm değerlendirmeleri biraz spekülatif değerlendirme olarak ele almakta fayda var.''

  ''Genel bir çerçeve oluştu mu'' sorusu üzerine ise Faruk Çelik, ''Daha evvel değerlendirmemizde 8-10 maddelik olabilecek çalışma alanlarıyla ilgili görüşümü paylaşmıştım. Bu alanlarla ilgili çalışma yapılabilecek aktöriyel dengeleri bozmayacak ve az önce saydığım ana 3-4 kurallar çerçevesinde, en önemlisi kadın istihdamını olumsuz etkilemeyecek düzeyde, düzenlemeler yapılacak ama bu 8-10 adımın hangilerinde adım atılacak bunu ilgili bakan arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirmede netleştirmiş olacağız ve Başbakanımıza sunacağız'' ifadesini kullandı.

  ''Çalışmalar, doğum izinlerinin arttırılması üzerine mi yürütülüyor'' sorusu üzerine de Bakan Faruk Çelik, bir çocuk doğuran kadına iki çocuk doğruna da dört sene borçlanma hakkı bulunduğunu hatırlatarak şunları kaydetti:

  ''Şahsen bu konuyla ilgili ben şunu söyleyebilirim şahsi görüşüm olarak. Üç çocuk konusunda Sayın Başbakanımızın gelecekteki nüfus yapısı açısından asgari üç çocuğun ne kadar önemli olduğu vurguluyorlar. Bu konu bir başlık olabilir şu anda iki çocuk üç çocuğa çıkabilir ama bu kişisel bir görüş. Heyetin yapacağı değerlendirmede bu konular ele alınacak netice Sayın Başbakanımıza arz edilecek.''