Dua Çabuk uyumak için okunacak dua

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve saadet tarafından 11 Ocak 2019 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör

Çabuk uyumak için okunacak dua.

Sıkıntı basıp uyuyamayanlar için dua

Yatağa girildiğinde okunacak uyku duası: Hz. Muhammed (s.a.v) bildirildiğine göre,o şöyle buyurmaktadır: "Yatağına uzandığında ayet'elkürsî'yi okur san, Allah tarafından üzerinde koruyucu bir melek bulunur ve sabaha kadar şeytanı sana yaklaştırmaz." Ardından İhlâs, Felak ve Nâs sürelerini üçer defa okur. Çünkü Hz. Peygamber (s.a.v) buyurmaktadır:"Bu süreleri okursan seni her türlü kötülükler den korur."

Hz. Muhammed (s.a.v) buyuruyor ki:"Her kim, geceleyin (yatmadan önce) Bakara Sûresinin son iki âyetini
    okursa, o iki âyet gecesi boyunca kendisine yeter."

Hz. Peygamber( s.a.v.) buyuruyor ki:"Kâfirûn sûresini okur, ardından yatarsan, şirkten uzak olursun."
    68

Hz. Peygamber (s.a.v) yatağına uzandığı zaman,avuçlarına üfleyip İhlâs,Felak ve Nâs sûrelerini okur, ardından elleriyle vücûdunu meshederdi.

Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) Hz.Ali ile Hz.Fâtıma'ya Allah ikisinden de râzı olsun şöyle buyurdu:"Yatağınıza uzan dığınızda, otuz dört defa Allahu Ekber, otuz üç defa Elhamdulillah, otuz üç defa Subhânallah, deyin."

Hz. Peygamber( s.a.v.) yatağına uzandığı zaman şöyle derdi: "Allahım! Senin adınla yaşar ve yine senin adınla ölürüm."

Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) buyuruyor ki:"Sizden biriniz,yatağına uzandığında, elbisesinin alt kısmı ile yatağını
    süpürsün. Zirâ kendisinden sonra yatağın üzerinde neyin kaldığını bilemez.Bu yüzden yatağına uzandığında şöyle desin:

"Rabbim!Senin adınla yanımı (yatağa) koydum ve ancak senin irâdenle onu kaldırırım. Rühumu (uykuda) alırsan,ona merhamet et. Eğer onu geri gönderirsen (rühumu almazsan), salih kullarını koruduğun gibi, onu da koru."

Efendimiz (s.a.v) buyuruyorlar ki:"Yatacağın zaman, namaz için abdest alır gibi abdest al ve sağ tarafına yat. Ardından da ve şöyle duâ et:

"Allahım! Nefsimi sana teslim ettim.İşimi sana havale ettim.Yüzümü sana çevirdim. Senden ümit ederek ve senden korkarak
    sırtımı sana dayadım.Senden başka sığınak ve kurtuluş yoktur.İndirmiş olduğun Kur'an'a,gönderdiğin peygambere îmân ettim." Eğer o gece ölürsen,fıtrat (İslâm) üzere ölmüş olursun. Bunlar, söyleyeceğin son sözün olsun."