Biyografi Büyük Astronom Ali Kuşçu Hayatından Kesitler

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve saadet tarafından 21 Kasım 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Büyük Astronom Ali Kuşçu Hayatından Kesitler


  Büyük Astronom Ali Kuşçu Hayatından Kesitler.
  Ali Kuşçu Kimdir?
  Ali Kuşçu Doğum tarihi: 1403, Semerkant, Özbekistan. Ünlü Türk sultanı ve bilim insanı Uluğ Bey’in “Doğancı Başısı” olduğu için ailesi “Kuşçu” lakabıyla bilinirdi. Çocuk yaşlarda matematik ve gök bilimine ilgi duyan Ali Kuşçu, Semerkand’da devrin en büyük bilim insanları olan Kadızâde-i Rumî, Gıyâseddin Cemşîd el Kâşî ve Uluğ Bey’den matematik ve gök bilimi dersleri aldı. Ali Kuşçu’yla beraber İstanbul medreselerinde, özellikle gök bilimi ve matematik alanında büyük gelişmeler başlamıştı Onun etkisiyle Fatih, medreselerin vakfiyelerinde değişiklik yapmış ve müderrislere naklî ilimlerin yanında akli ilimlerde de uzman olma zorunluluğu getirmiştir.

  İstanbul'da ün salmış bilim adamları da Ali Kuşçunun matematik ve gök bilimi derslerini izlemiştir. Ali Kuşçu, Osmanlı Devleti’nde Hoca Sinan Paşa, Molla Lütfi ve Mehmet (Mirim) Çelebi gibi kıymetli gök bilimcilerinin yetişmesine katkı sağlamıştır.

  Ali Kuşçu, İstanbul’un enlem ve boylamını belirlemek için de çalışmalar yapmış ve günümüzde kabul edilen değerlere yaklaşık bir değer bulmuştur. Eserleri: Bir dilci olarak Ali Kuşçu ve Risâle fî'l-istiʻâre'si, Mirʼâtüʼl-ʼâlem
  Ali Kuşçu,Ölüm tarihi: 16 Aralık 1474, İstanbul Eyaleti.