Burun Ameliyati Sonrası Gusül

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Dinimizde bir namazı vaktini geçirecek kadar boy abdesti almadan (gusülsüz) kalmak caiz değildir. Peki Burun Ameliyati Sonrasında Gusül Almak için ne yapılabilir.Gusülde yıkanması gereken yerler eğer ıslanmaması gerekirse bu durumda o yerler ıslak elle meshedilir eğer ki meshetmek de zarar verecekse o takdirde terkedilebilir.

  Yaralar veya sakat, hasta âzalar üzerine bağlanan bezlere sargı denilir. Abdest veya gusül âzaları üzerinde bu gibi bir zaruretten dolayı sargı bulunana ve bu sargıyı açarak altını yıkamak da mahzurlu ise, sargının üstüne meshedilir, böylece o âzalar da yıkanmış hükmünü alır. Bazı durumlarda sargının tamamını meshetmek gerekmez. Sargının ekseri kısmının üzerinde meshedilmesi kâfi gelir.
  Üzerine mesih yapılan sargı için, belli bir müddet yok. Özür hâli devam ettiği müddetçe meshe devam edilir. Sargı çevresinde kalan sağlam yerler ise yıkanır.Sargıların abdestliyken sarılmış olması da gerekmez.

  Henüz iyileşmemiş bir yara üzerindeki sargı, düşer veya değiştirilirse mesh bozulmaz. Yeni sargı sarılması ile meshin yenilenmesi gerekmez. Abdestlik hâli devam eder. Sargı üzerine meshi bozan şey; üzerine sargı sarılan yara veya özrün tamamen iyileşmesidir.

  Eğer burun ameliyatı ya da bir yaradan dolayı banyo yapmak zarar verecekse, sadece teyemmüm ederek ibadetlerini yerine getirir.

  Yara üzerine yapılan meshin müddeti belli bir zamanla kayıtlı değildir. Abdest bozulduktan sonra yeni bir abdest alındığında sargıda bulunan kısım meshedilir. Her vakit abdest almaya gerek yoktur.

  Kaynak: İslam Fıkhı, Celal Yıldırım