Buğday özellikleri ve faydaları nedir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 12 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Buğday faydaları nelerdir kısa bilgi

  Buğday taneleri öğütülerek un elde edilen bütün tahıllar içinde en önemlisi ve ülkemizde en çok tüketilen bitkidir.

  Buğdayın faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir

  Buğdayın kepekli olanı daha faydalıdır. Bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önler. Bağırsak ve rektum kanserini önlemeye yardımcı olur. Mideyi, beyni ve gözü kuvvetlendirir. Cinsel gücü arttırır. Buğdaydan elde edilen buğday yağı cilt ve saç bakımı için çok faydalıdır. Buğday yağı kırışıklıkları ve yaşlanmanın etkilerini azaltır. Saçlara yumuşaklık ve parlaklık verir. Saç dökülmesini önler. Aynı zamanda etkili bir antioksidandır.

  E vitamini açısından zengin olan buğday tohumu yağı aynı zamanda yaşlanmayla oluşan kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır. Buğday tohumu yağında bulunan esansiyel amino asitler, lipidler, mineraller, vitaminler ve aktif biyolojik maddeler bulunur. Kozmetik sektörün de uzmanlar tarafından krem yapımlarında bolca kullanılır. Buğday tohumu yağını kullanmadan önce mutlaka cildinizin bir bölgesinde deneyin yapacağınız bakımlar yüzünüze ya da cildinize alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu yüzden yağı kolunuzun iç tarafında sürüp 1 – 2 saat bu şekilde bekletin. Herhangi şişlik, kızarma ya da kaşıntı oluşmazsa yağı cildinize uygulayın.  Birçok hastalığın tedavisinde de buğday tohumu yağı kullanılıyor. İlaç olarak da kullanılan buğday tohumu yağını ağızdan kesinlikle almayınız.  Buğday Tohumu Yağının Özellikleri Nelerdir?

  • Cildinizi gençleştirir ve ten renginizi açar.
  • Uygun yöntemlerle kullanıldığında cildinizde estetik bir görüntü oluşturur. Özellikle cildinde leke izler ve sorunlu olan ciltler için kullanılması gerekli bir yağdır.
  • Dudak kenarları, boyun, yüz ve göz çevresinde oluşan küçük kırışıklıkların yok olmasını sağlar.
  • Cildi tazeler ve elastikiyet dokusunu arttırır.
  • Dizlerde ve dirseklerde oluşan sertleşmenin yumuşamasını sağlar. Topuk çatlaklarında etkilidir.
  • Saçlar içinde kullanılan buğday tohumu yağı saçların hızlı uzamasında etkilidir saç köklerini güçlendirir.
  • Hamilelikte buğday tohumu yağı kullanılırsa çatlakların oluşumunu engeller.