Bitkisel yağlar nedir ? Bitkisel yağların faydaları nelerdir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 3 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Bitkisel yağların faydaları Nedir?

  Cilt bakımınız için doğal ve bitkisel yağlar kullanmayı denediniz mi?
  İşte biberiye, gül, susa buğday gibi bitkisel yağlar ve faydaları..
  Bitkisel yağların faydaları resimleri

  Gül yağı, cilde canlılık kazandırır ve gergineştirir. Alerjik ciltlere iyi gelir, makyaj temizler, ciltteki doğum lekelerini alır.

  Biberiye yağı, sivilceler üzerine sürülebilir, cilde canlılık verir.

  Papartya yağı, duyarlı ve problemli ciltlerde yaraları iyileştirici ve cildi besleyici özelliğe sahiptir.

  Portakal yağı, cildi güzelleştirir ve sıkılaştırır, sivilce ve akneleri kurutur. Tonik olarak kullanılır. Cilt için kullanılırken nemli pamuk ile cilt temizlenir.

  Susam Yağı, kuru ciltlere, kirpik ve kaşlara rahatlıkla uygulanır. Cildi besleyici ve güneş ışınlarından koruyucu özellikler taşır. Cilde derinlemesine işler, temizleyici ve zararlı maddelerden arındırıcı olarak kullanılabilir.

  Buğday Yağı, hücre yenileyici, yara, yanık ve diğer cilt problemlerinde, kırışıklıklarda etkili olarak kullanılır. Cilt, güneş ve doğum lekelerini giderir.

  Fındık Yağı, kuru ve yıpranmış ciltlerde rahatlıkla uygulanır. Doğum öncesi, doğum sonrası cildin esnekliğini sağlamak ve cilt çatlağını önlemek amacıyla masaj yapılarak kullanılabilir.

  Havuç Yağı, cildin bozulmasını önler. Güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur, hücre yenileyicidir. İçerdiği provitamin A ve lesitin , cilt sertliklerini yumuşatır, cilde renk kazandırır.

  Limon yağı, sivilceleri giderir, cildi güzelleştirir, tonik olarak kullanılabilir. Mikrop kırıcı, sıkıştırıcı, sağlamlaştırıcı, gerdirici özelliği vardır ve cildi yağdan arındırır. Masaj yapılarak kullanılır. Nemli bir pamuk yardımıyla cilt temizlenmelidir.

  Kakao yağı, hamilelik sonrası cilt bozulmalarına karşı faydalıdır. Dudak çatlaması ve ciltte pullanmaya karşı kullanılır.

  Kayısı Yağı, yüz temizliğinde kullanılır. Akneleri temizler, cilde canlılık verir. Yaşlanma ile ortaya çıkan kırışıkları giderir. Nemlendirici özelliğe sahiptir.

  Şeftali yağı, cilt bakımında peeling yapmak için kullanılabilir.

  Vişne Yağı, A ve C vitamini ve potasyum içerdiği için temel yağlarla karıştırıp ovma yöntemiyle cilde uygulanır. Cildi arındırmak için peeling amaçlı kullanılabilir.