BİR KESE SÖZ

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Eylül tarafından 7 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  BİR KESE SÖZ

  Bazen inandırmak için çok emek verirsin; fakat anlatamazsın. Bazen de hiç ummadıklarını Allah, bir rüya ile mutmain edip sana sevk eder, şaşarsın. Niceleri kayıptır, sende sanırsın. Nicelerini de hiç bilmezken, sende bulursun. İşte bunları fark edince, bıraktım gereksiz uğraşmaları. Artık sadece işime bakıyorum… Ve şüphesiz büyük hızla, kabre doğru akıyorum.

  Evet. Allah’ın rahmet eli olmak lazım. O el ki bazen bir yetimin başında, bazen bir fakirin aşında, bazen bir hayır yarışında cennete sebeptir. Îcabında Allah’n taşı da olmak lazım. O taş ki bazen bir yapının temelinde, bazen bir arabanın tekerinde, bazen de bir zalimin tepesinde olmazsa olmaz, gerektir.

  YER GÖK HAYIR DUA EDER

  Ortada apaçık bir yanlışlık, bir haksızlık varken sessiz kalmak, zaaftır. Bunu neredeyse herkes bilir; fakat yine de pek çok kişi, bu zaafın kurbanı olur. Neden böyle olur? Çünkü vaktiyle, îtiraz eden birinin adı asîye çıkarılmıştır. E adı çıkmak kötü, asî diye adı çıkmak ondan da kötü ya, işte bu korkuyla çoğunluk dilli dilsiz, gözlü kör, kulaklı sağır olup kalmıştır. Biri de çıkıp sormaz ki ¨asî dediğiniz kimse acep neye isyan ediyor, niye isyan ediyor¨. Gel! Hiç kimse sormasa da sen akıl et, sen sor! Şunu da iyi belle: Uygunsuz bir düzene uyum sağlarsan, vakarın söner, haksızlık süner! Zamanla da eline ayağına dolanır, seni müflis eder. Uygunsuz bir duruma baş kaldırabilirsen, işte budur asıl hüner. Vesîlenle mağdurlar güler, yer gök hayır dua eder.

  DOĞRU SÖYLEDİYSEN GERİSİNİ ALLAH’A HAVALE ET

  İnsanların birçoğu, seni dinliyormuş gibi görünürken, kendi zihninden geçenleri dinler. İnsanların diğer birçoğu da seni, kendi istediği şekilde duyup algılamaya meyleder. Allah’ın sözlerini bile işlerine geldiği gibi eğip bükebilen şu insanların, senin sözlerini anlamamış olmasına neden şaşarsın? Doğruyu, doğru dürüst söylediysen, gerisini Allah’a havale et, rahatlarsın.

  HAKK’IN KONUŞULMADIĞI YERDE BATIL GEVEZELİK EDER

  Hakk’ın konuşmadığı yerde, batıl gevezelik eder. O halde, ey Hak’tan yana ve haklı olan, konuş! Korkmadan ve bıkmadan konuş ki senin suskunluğundan ötürü, batılın gevezeliğine kapılıp gitmekte olanların sayısı çoğalmasın. Konuş ki gevezelik meydanı boş bulup tozu dumana katmasın!

  KARDEŞ KARDEŞ GEÇİNİP ANLAŞMAK GEREKİR

  Henüz, karşı tarafla hiç karşılaşmadık. O halde bugün, abuk sabuk bahanelerle kardeşini karşısına alan, ezen, horlayan ve dışlayan varsa şunu hatırlasın: Eğer ikilik yaratmakta ve fitne çıkartmakta bu hızla ve kararlılıkla devam edecek olursa, asıl düşmanıyla karşılaşacağı an yakın demektir. İşte o vakit, yazıp servis ettiği tüm yapay düşmanlık senaryolarını toplayıp yırtmak ister; lakin büyük ihtimalle buna vakit bulamaz. Cezanın adetidir, ansızın gelir. O halde, karşı tarafla karşılaşmaktan Allah’a sığınmak ve tarafındakiyle kardeş kardeş geçinip anlaşmak gerekir.

  KENDİN İÇİN NEYİ SEVMİYORSAN MUHATABIN İÇİN DE ONU SEVMEYECEKSİN

  Beklemeyi sevmiyorsan, bekletmeyi de sevmeyeceksin. Saygısızlığı sevmiyorsan, saygısızlık etmeyi de sevmeyeceksin. Bağıranı sevmiyorsan, bağırtmayı da sevmeyeceksin. Sabrı taşanı sevmiyorsan, sabrı taşırmayı da sevmeyeceksin. Kendin için her neyi sevmiyorsan, muhatabın için de onu sevmeyeceksin. alemin merkezi sen misin!? Herkesin canı var. Herkesin adam yerine konulmaya, saygı duyulmaya, kıymet verilmeye ihtiyacı var. Herkes de en az sen kadar hassas, derin, geniş ve dar.

  DOĞRU YERDE DİRİL, DAL VER, YEŞER

  De ki: Yanlış yerde dirileceğime, doğru yerde ölürüm. Yanlış yerde dal vereceğime, doğru yerde kururum. Yanlış yerde yeşereceğime, doğru yerde çürürüm. Yanlış yolda yürüyeceğime, doğru yolda dururum. Bundan daha iyisi yok mu? Elbette var: Doğru yerde dirilir, dal verir, yeşerirsin. Doğru yolda koşar her an maksûda ilerlersin. E madem daha iyisi var, Allah nasip etsin! amin.

  SAMİMİYETTEN UZAKLIK ESARETTİR

  Menfaati için bir başkasının ağzına bakarak iş yapmak ise samimiyetten uzaklık ve esarettir. Hedefinde, bir makama ermek, bir insana yaranmak, paraya pula boğulmak, şan ve şöhret yapmak varsa, seninki nefsine, hırsına, hevesine hizmettir. Allah için hizmet etmek ise ancak, samîmî ve hür insanlara nasip olabilecek pek özel bir nimettir.

  KÖTÜYÜ ZORLA VERMİŞLER, İYİYİ HAK EDİP ALMIŞ

  Zayıf notu görünce talebe diyor ki: Öğretmen zayıf vermiş. İyi notu görünce aynı talebe diyor ki: Yüz almışım. Yani demeye getiriyor ki: Kötüyü zorla vermişler, iyiyi hak edip almış. Şimdi düşün: Sen de hayat okulunda, yıllardır bir talebesin. Şu misal verdiğim tipten farkın ne? Fark göremediysen, önce Şûra 30’u merak et. Sonra onu oku. Sonra ona îman et. Sonra îman ettiğini idrak et de fark at. Günah senin, kusur senin, suç senin. Lûtuf O’nun, ikram O’nun, güç O’nun.

  SANAL BAĞLANTILARI BIRAK, RABBİ’NE BAĞLAN

  Çoğu insanın, Rabbiyle arası bozuk. Bu sebeple morali de bozuk. Sancıyı göze alamayan, hazzın lezzetini alamaz. Acıyla haz çoğu zaman, nice hikmetle iç içe geçmiş gibidir. Bu vaziyetin şerhini ancak, canı yana yana Canan’ına yaklaşan yapabilir. O halde bırak sanal bağlantıları, Rabb’ine bağlan, mes’ûd ol.

  NEFSİNE GERÇEK TEFEKKÜRÜ ÖĞRET

  Sana en çok zorluk çıkarmış olan birine, ¨Sen benim istîdatlarımı keşfedip gelişmeme sebep olan insansın¨, diyerek teşekkür et. Canını en çok yakmış olan bir diğerine, ¨Sen benim acılar çekerek Rabbime yaklaşmama sebep olan insansın¨, diyerek teşekkür et. Sadece nîmet kabûl ettiğin şeyler için değil, külfet kabûl ettiğin şeyler için de teşekkür et. Taleben var. Hiçbir örnek tarafı yok. Ne ders çalışıyor, ne ahlakı düzgün, ne de sınıfta huzur bırakıyor. Bir sene boyunca etmediği eziyet kalmadı. Vakit doldu, plaket yazılacak, hiçbir müspet vasfı yok ki cümle kurasın… Düşün… Ve ona bile, ¨Sen bana sabrı öğreten talebemsin¨ diye teşekkür et. Atalar ne demiş: Kötü komşu ev sahibi eder. Gel sen bir merhale öteye geç. Komşunu kötü değil, sana ev aldırmakla vazifeli addet. Daha da ötesi var: Farz et ki terfi derecat, farz et ki günahlara kefaret.

  Taptaze pide için herkes teşekkür eder. Sen, sıradan bir ekmek getirene de kuru ekmek getirene de teşekkür et. Hatta hiç ekmek getirmeyene de teşekkür et ki o, seni hiç kendisine güvendirmemiş ve böylece Rabbinle arana hiç girmemiştir. Zaten, sana hep taze pide getirse birisi alışıyor, bekliyor, üstelik getirmeyince suçlayıveriyorsun. Nefis işte böyle bir şey. O zaman nefsine gerçek teşekkürü öğret ki Allah seni sadece taze pideyle değil, mahrûmiyetle sınadığında da kazan.

  BİR KESECİK SÖZÜM VAR

  Şu dünyanın ne malında ne mülkünde gözüm var. Kendimce biriktirdiğim bir kesecik sözüm var. Dilerim nicesine şevk ve teselli, nicesine de ufuk ve ümit olsun şu satırlar. amin.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 25 Ocak 2019