Soru Bir Kadın Kocasının Misafirlerine İkramda Bulunabilir Mi?

Konusu 'Hanımlara özel' forumundadır ve Lasey tarafından 2 Nisan 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Bir Kadın Kocasının Misafirlerine İkramda Bulunabilir Mi?

  Sahabe-i Kiram’dan Ebu-Üseyd evlenirken zifaf gecesi, Resul-i Ekrem Efendimiz’i (s.a.v) ve dostlarını davet etmiş, fakat onlar için yemek hazırlamamış, bir şey de ikram edememişti. Yeni gelin olan eşi, geceden, bir taş kabın içinde hurma ıslatmış, Efendimiz yemeğini bitirince bunu ezip sulandırmış (şerbet yapmış) ve misafirlere ikram etmişti. (Buharî, Nikah, 77)

  İbn-i Hacer, Ayni gibi Buhari’yi şerh eden alimlerimizin belirttiği üzere bu hadisi şeriften şu hüküm çıkarılmıştır: Kadın, eşinin arkadaşlarına hizmet edebilir, fakat böyle bir durumda tesettüre dikkat etmesi, dışarı elbisesi giymesi, misafirlerin dikkatini çekecek davranışlardan uzak durması ve böylece fitneye sebebiyet vermemesi gerekir.

  Bununla birlikte, toplumumuzun yüzyıllardan beri bu konuyu nasıl hallettiğine dikkat etmek gerekir. Haremlik selamlık uygulaması ile, hiçbir fitne, şüphe, vesvese ve düşünce kaymasına vesile vermeden işi çözmüştür atalarımız. Özellikle, düşüncelerin fesada uğradığı, her an bir çok vesveseye maruz kalındığı günümüzde, bu meseleye daha bir hassasiyetle yaklaşmamız icab etmektedir. Kalp ve kafa selameti açısından en ideali budur.