Bir İletişim Aracı Olarak Dua

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Beyza tarafından 12 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Duada amaç kişinin durumunu Allah'u Azze ve celle'ye arz ederek niyazda bulunmasıdır. Bu bakımdan dua, Allah'u Teala ile inanan kişi arasında vasıtasız bir iletişim aracıdır. Duanın temelinde Allah'u Azze ve celle'ye iman ve ve güven vardır. Dua, aciz olan insan ile her şeye gücü yeten Allah'u Teala arasında adeta bir köprü vazifesi görür. Bu anlamda dua, kulun, Rabbine en kısa yoldan ulaşma tarzıdır.

"Yedi gök,yer ve bunların içinde bulunanlar Allah'ı yücelterek anarlar. Her şey O'nu övgüyle yüceltir. Ancak, siz onların yüceltmelerini anlamazsınız. O, halim'dir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir),çok bağışlayandır" (İsra,17/44,Rad,13/13;Haşr,59/1;Saff,61/1;Cuma,62/1;Teğabun,64/1).

Allah ile kul arasındaki ilişki konusunda Hz. Peygamber'e yönetilen soruya Kur'an- Kerim şu cevabı vermiştir:
    "Kullarım beni senden sorarsa (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm . O halde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler" (Bakara,2/186).

Duada dünya hayatına yönelik somut isteklerin hemen karşılanmamış olmasının duanın kabul edilmediği şeklinde değerIendirilmesi doğru değildir. Zira duaya verilecek karşılık, ahirete bırakılmış olabilir. Bununla birlikte Allah'u Teala dua eden kulun dünya hayatı açısından kendisi için yararlı isteklerini de ilahi bir lutuf olarak vermektedir. Efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v), dua edene isteğinin ya dünyada hemen verileceğini ya da ahirete saklanacağını veya istediği iyilik kadar kötülüğün giderileceğini bildirerek şöyle buyurmuştur:

"Allah,kendisine dua eden herkesin duasına karşılık verir. Bu karşılık, ya dünyada peşin olur, veya ahirete saklanır yahut da dua ettiği miktarca günahından hafifletmek suretiyle olur, yeter ki günah bir şeyi ya da akrabalık bağlarının kopmasını istemesin veya acele etmesin"(Tirimizi, Da'avat 133,No;3604.V,582).

Demek ki bir mümin, ettiği duanın kabul edilmesi hussunda aceleci olmamalıdır. Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmaktadır:
    "Allah dualarınızı kabul eder. Ancak kabul edilmesi için acele etmeyin; dua ettimde kabul edilmedi (demeyin)" (Buhari, Da'avat,22,Vll,153,Müslim,Zikir,92,lll,2095).