Bilgisayarın İcadı, Tarihçesi ve Dünyanın İlk Bilgisayarı

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Lasey tarafından 4 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Bilgisayarın İcadı, Tarihçesi ve Dünyanın İlk Bilgisayarı

  Bilgisayarın-İcadı-Tarihçesi-Dünyanın-İlk-Bilgisayarı.


  İsminin hakkını uzun yıllardır veren ve her geçen gün gelişmeye devam eden bilgisayarın tarihçesine bakıldığında aslında bu teknolojik aygıtın çok daha uzun yıllar öncesine kadar varlığından bahsedebiliriz.
  Bazı kaynaklara göre bilgisayarın atasının abaküs olduğu bilgisini göz önünde bulundurduğumuzda bu akıllı makinenin tarihçesini yaklaşık 2 bin yıl öncesinden başlatmak gerekiyor.

  Bilgisayarın en ilkel hali olarak kayıtlara geçirilen abaküs milattan önce 2000’li yıllarda geliştirilmiştir. Hareketli parçaları ile 4 ana matematiksel işlem yapma amaçlı bulunan abaküs, daha sonrasında denizaşırı ticaret yapan tüccarlar sayesinde Girit ve Miken bölgelerine buradan da Avrupa ve Amerika’ya kadar uzanmıştır.

  Bilgisayarın-İcadı-Tarihçesi-ve-Dünyanın-İlk-Bilgisayarı-.
  Bilgisayarın İcadı

  Bilgisayar teknolojileri geliştikçe farklı talepleri de karşılamaya başlamıştı. 2. Dünya Savaşı sürecinde hızlı bilgisayarlara ihtiyaç duyuldu ve ENIAC isimli, döneminin teknoloji harikası diye adlandırılabilecek bilgisayarı üretildi. J. Presper Eckert ve John W. Mauchly’nin yaptığı ENIAC’ın en büyük özelliklerinden biri de aygıtın bugünkü çiplerin atası sayılabilecek elektron tüpleri ve RAM belleğe sahip olmasıdır. Sistemine yüklenen programları çalıştırabilen ENIAC bugünkü bilgisayarların aksine yaklaşık 170 metrekarelik bir daire kadar alanı kaplıyordu.


  20. Yüzyıl ortalarındaki ilk bilgisayarların oda büyüklüğünde olduğu ile ilgili bilgiler hep söylenmiştir. Ebatları, harcadıkları enerji ve bugünün aksine performansları göz önünde bulundurulduğunda o dönemin bilgisayarlarının modern çağın teknolojisi ile boy ölçüşemeyeceği su götürmez bir gerçektir. Günümüze baktığımızda ise yakın geçmişe kadar masaüstü bilgisayarlar her eve girdiğini ve zamanla bunların yerini dizüstü bilgisayarların aldığını görebiliyoruz. Şimdilerde ise tabletlere, akıllı telefonlara olan rağbet daha yoğun. Bilgisayar teknolojileri çok hızlı gelişiyor ve şu anda kullandığımız bilgisayarlar Intel’in ilk işlemci unvanına sahip olan 4004’ten sonra bilgisayar teknolojisi hız kazanmıştır. Günümüz şartlarına baktığımızda bilgisayar kullanımının bu denli yaygın olmasının sebebi ise bilgisayarların teknolojik özelliklerinin yanında internetin varlığıdır.