Biyografi Bilal Habeşi Hayatı Özet

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Adile tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Efendimiz doğduktan 10 yıl sonra Bilali Habeşi doğmuştur. Annesinin adı Hamame babasının adı ise Rebah'tır. Anensi ve babası kölelik yapıyordur. Dolayısı ile Bilali habeşi de doğduktan sonra köle statüsünü almıştır. Annesinden dolayı İbn Hamame olarak ün kazanmıştır. Arap değil bir habeş'ti.

  Kureyşte bulunan önemli bir kabile olan Beni Cumah reisi Ümeyye b. Halef'in kölesi iken islam dinini kabul eden bilal ve ailesi Mekkede iken efendilerinin işkenceleri ile dinlerinden vazgeçilmesi için baskı yapılmıştır. Bilal kızgın kumlara yatırılarak işkence görmüş ve dininden vazgeçmesi istenmiştir.

  Fakat bütün bu işkencelere rağmen Bilal dininden vazgeçmeyerek tekbir getirmiştir. O sıralarda müslüman sayısının az olması nedeniyle elerinden birşey gelmemiş ve diğer müslümanlar Bilale sabır tavsiye etmiştir. Hz. Ebubekir, Bilal'in yerine daha güçlü ve müşrik bir bir köle vererek onu işkenceden kurtarmıştır.

  Mekke zamanında ilk müslümanları efendimiz kardeşi ilan etmiştir. Efendimiz bu şekilde bir dayanışma ve kardeşlik oluşturmak istemiştir. Eşleşmede Hz. Bilal ile Ubeyde b. Harisile eşleştirilerek kardeş sayılmıştır. Hz. Bilal hicrete kadar bir çok baskı ve zulüm ile karşı karşıya kalsa da bunlara boyun eğmemiş ve efendimize yardım etmiştir.

  Mekke fethedildikten sonra 2 yıl sürekli efendimize hizmette bulunmuştur. Veda hutbesinde de efendimizin yanında yer alan Bilali Habeşi, efendimizin vefatından sonra bir daha ezan okumamıştır. Bu davranışının nedeni olarak sadece efendimizin müezzini olarak anılmak istemesi olarak bildirilmektedir. Hz. Bilal 2 yıl Hz. Ebu Bekir'in halifeliği döneminde Medine'de yaşamıştır. Hz. Ömer döneminde ise cihat faaliyetlerinde bulunmak için Şam'a gitmiştir.

  Şam'da bulunan Havlan kasabasında sakin bir hayat süren Bilali Habeşi, Hz. Ömer ile birlikte Kudüs'ün müslümanlara geçmesine şahit olmuştur. Halifenin ısrarları nedeniyle kudüs'te ilk mescid'te ezan okuma şerefini kazanmıştır. Bilali Gabeşi 60 yaşında Halep veya Dareyya denilen bölgede hakkın rahmetine kavuşmuştur. Babussağir mezarlığına defnedilmiştir. Bilal'in 2 çocuğu olduğu rivayet edilmektedir.

  Müezzinlerin üstadı kabul edilen Bilali Habeşi, 44 hadis rivayet etmiştir. Günümüzde güzel sesli müezzinlerin sıfatı olarak kabul edilmiştir.