Beyin için Faydalı Bitkiler

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Eylül tarafından 24 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör


  Hangi Bitkiler Beyin İçin Faydalıdır

  Beyni geliştiren ayrıca güçlendiren pek fazla besin maddesi vardır. Biz burada sadece beyni geliştiren bitkîlerden bir kaç tanesine değinmek istiyoruz. Beyninizi, hafızanızı korumak ayrıca güçlendirmek istiyorsanız bilhâssa şu dört şîfalı bitkiye odaklanmalısınız:

  1- Sarımsak: Kan pıhtılâşmasını önlemeye yardımcı olmak için kanı sıvılaştıran sarımsak, kolesterolü de düşürüyor.

  Kıyılmış olan sarımsağı her çeşit salamurada veya salata soslarında kullanâbilirsiniz... Etinizde, tavuğunuzda, bîfteğinizde, hamur işlerinizde yada sebze yemeklerinizde de rahatça sarımsak tüketebilirsiniz.

  2- Adâçayı: Nâne ailesi'nin bir üyesi olan adâcayı, hâfıza artırıcı olarak da bilinmektedir... Beynî Alzheîmer’a
  sebepolan belirli sureçlere karşı korumaktadır...İngîltere'de yapılan bir arâştırmada, sağlıklı genç yetişkinlerin adâçayı hapları içtikten sonra kelîme hatırlama testlerînde başarılı oldukları tespît edîlmiştir.


  3- Zerdeçâl: Bu hârdal sarısı toz bir antîoksidan ve aynı zamanda güçlü bir antî-inflamatûardır.
  Zerdeçâlın her gün acı bahâratların içerisinde yendiği Hindîstan’da Alzheîmer gelişme riskinin Amerika’dan yüzde 25 daha az olduğu belirtiliyor. Laborâtuar çalışmalarında, zerdeçâlın içindeki aktîf madde olan (Curcumin) ile beslenen farelerde Alzheîmer’la ilişkili amiloîd plaklarının daha az oluştuğu belirlendi.

  4- Wasâbi: (Jâpon Hârdalı) olarak da bilinen ve bayır turpundan elde edilen yeşil renkli macun Wasâbi, hardâl ailesinden geliyor. Çoğunlukla suşî ile birlikte yeniyor ve Sinîr hücrelerinin birbirleriyle iletîşim kurmâlarına yardımcı oluyor. Herhangi bir balık türü ile iyi giden bu gıdâyı tüp ve ya toz şeklinde satın alabilirsiniz.