Besin zehirlenmesi bitkisel tedavi nelerdir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 9 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Gıda Zehirlenmesi için Bitkisel Tedavi Yöntemlerin nelerdir?

  Gıda zehirlenmesi için bitkisel ilaçlar ile tedavi; Zencefil çayı (zingibersp.) mide bulantısına iyi gelir. Her iki saatte bir bardak içebilir, ya da iki zencefil kapsülü alabilirsiniz.

  Gıda zehirlenmesi için Akupres ile tedavi; Mide bulantısından kurtulmak için, başparmağınızla, önkolunuzun iç tarafında, bilek çizginizin iki parmak altındaki bölgeye bir dakika boyunca basınç uygulayın.

  Zencefil: Her türlü sindirim sorunu için mükemmel bir kürdür. Bir çorba kaşığı bala birkaç damla zencefil suyu ekleyin bu mide yanmasını ve ağrısını hafifletecektir.


  Kimyon tohumu, hassasiyeti azaltarak midedeki iltihabı yatıştırır, iyileşmeye yardımcı olur. Bir çorba kaşığı kimyon tohumunu ezin ve çorbanıza ekleyerek için.

  Fesleğen: Boğaz ve mide enfeksiyonlarının tedavisinde fesleğen yaprakları çok faydalıdır. Bir çorba kaşığı bala, birkaç fesleğen yaprağının suyunu ekleyin ve için. Birkaç saat sonra faydasını göreceksiniz.


  Muz potasyum yönünden çok zengindir. Besin zehirlenmesinin zararlı etkilerini azaltıp, iyileşmeyi hızlandırır. Birkaç adet yiyebilir veya suyunu içebilirsiniz

  Elma: Asit, reflüyü ve mide ekşimesini azalttıkları için besin zehirlenmelerinde çok faydalıdır. Mide ağrısı ve ishale neden olan bakterilerin gelişimini engelleyen enzimleri vardır.  Limonun asidik yapısı besin zehirlenmesine neden olan birçok bakteriyi öldürür. İster çayınıza ekleyin, isterseniz de çok az şekerli limonata şeklinde tüketin, faydasını göreceksiniz.

  Tıbbi Kömür: Hassas mide için zararlı olan maddeleri absorbe ederek iyileşmeyi hızlandırır..


  Su evrensel bir çözücüdür. Besin zehirlenmesi, özellikle ishal durumunda vücut su kaybettiği için alımı çok önemlidir.

  Elma Sirkesi: Doğal yapısı gereği alkalik bir besin olan sirke, mide ve bağırsakların çeperini rahatlatır. Bakteri oluşumunu engellediği için iyileşmeyi hızlandırır.

  Nane Çayı: Midedeki, kramp ve spazmlar için çok faydalıdır. İster doğrudan çayını demleyin, isterseniz, normal çaya birkaç damla nane yağı damlatın, kramplarınız 2-3 saat içinde son bulacaktır.