Besin Gruplarının Özellikleri

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Adile tarafından 15 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Dengeli beslenmek için farklı besin unsurlarına ihtiyaç duyarız. Vücudumuzun sağlığı için besinlerin hangi özellikleri vardır algılamamamız faydalı olacaktır. Bitkisel ve de hayvansal besinler kimyasal özelliklerine göre Karbonhidratlar, Mineraller, Proteinler, Vitaminler ve de Yağlar olarak gruplandırılır. Her besin kütlesinin vücut için gerekli olan özellikleri bulunmaktadır.

  Sağlıklı beslenebilmek için bu besin gruplarının yeterli alınması ile sağlanır.
  Tahıl grubu naklettiğimiz ekmek gibi karbonhidrat içeren besin grubunun özelliklerinden başlayalım.. Tahıllar B12 dışında B grubu vitaminler bakımından zengin, özellikle B1 vitaminin (ti âmin) en iyi kaynağıdır. Bu vitaminler çoğunlukla tahılların kabuklarında ve özünde bulunur. Folik asit, A vitaminin ön öğesi olan beta-karo ten, E, C, B2 vitamini, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, posa ve diğer antioksidan özelliğe sahip bileşiklerden zengindir. Dahası Mineraller ve vitaminler bakımından zengindirler.

  Besin Gruplarının en kayda değer sayılan Süt Grubunun özellikleri: Kalsiyum, Protein, fosfor, B2 vitamini ve de vitamin B12 olmak üzere birçok besin maddesinin önemli kaynağıdır. Kalsiyumdan zengin olan bu grup, hücre çalışmasında önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda kemiklerin ve de dişlerin sağlıklı gelişimine katkıda bulunur.

  Meyve Sebze ve besin Grubunun özellikleri: Folik asit, A vitaminin ön öğesi olan beta-karo ten, e, c, b2 vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, posa ve de diğer antioksidan özelliğe sahip bileşiklerden zengindirler. Mineral ve vitamin bakımından zengindirler.

  Yumurta, Et ve Kurubaklagil besin Grubunun özelikleri ve de içerdiği Önemli Besinler: demir, Protein, fosfor,çinko, A vitamini, B6, B12, B1 ve de magnezyum içerir.

  Besin gruplarından birisi de yağlardır: Yağların miktarı ve de türleri sağlığımıza birçok olumlu etki sağlamaktadır. Tereyağında A vitamini sıvı yağda E vitamin, zengindir. Zeytinyağı ve balık yağı ise kalp sağlığını kormaktadır. Yağlar vücuda enerji verir ve de yağda eriyen vitaminlerin vücutta kullanımını sağlar.