Bergama otun yararları nelerdir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 23 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Bergama Çayı Faydaları, Hazırlanışı ve Yan Etkileri Nelerdir?


  Bergamot Bitkisi Turunçgillerden, daima yeşil kalan bir ağaç olan Bergamotun meyvesinin kabuklarından hoş kokulu Bergamot Esansı elde edilir. Bu esans özellikle Bergamot Aromalı Çay ve ilaç yapımında kullanılır.

  Bergamotun Faydaları
  Bergamot Esansı çay ve ilaçlara hoş bir koku verir. Bergamot yağı depresyona karşı olukça etkilidir. Rahatlatıcı etkisi ile uyku bozukluklarına iyi gelir. Mikrop öldürücüdür. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

  Bergamot nasıl kullanılır?
  Genellikle Kozmetikte, ilaçlarda ve çaylarda koku ve farklı lezzet vermek amacıyla kullanılır. Ayrıca, bergamottan elde edilen bergamot yağı tedavi amacıyla da kullanılır. Kabuklarından da bergamot reçeli yapılır.

  Bergamot Çayının Yan Etkileri

  Diğer bitkilerde olduğu gibi bergamot çayını da uzun sürelerde yüksek dozlarda kullanırsanız bazı yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler arasında rahim kasılmalarını, adet düzensizliklerini sayabiliriz. Bu nedenle bergamot çayını molalarla tüketmelisiniz. Örneğin bir hafta boyunca içtikten sonra bir hafta ara verebilirsiniz.

  Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılması tavsiye edilmez. Soğuk algınlığı nedeniyle kullanıyorsanız hastalığın belirtilerini hafifletmek için 3-4 günden uzun süreler kullanmayın.

  Alternatif tedavi yöntemlerini kullanmaya başlamadan önce ya da kullanırken herhangi bir yan etkisini gördüğünüzde mutlaka doktorunuza danışın. Her faydaları bilinen bitki her insan için uygun olmayabilir. Düzenli ilaç kullananların bu bitkilerin ilaçlarla etkileşime geçip geçmediğini doktorundan öğrenmesi gerekir