Berat Kandiliyle ilgili Ayetler ve Hadisler

Konusu 'Hz.Muhammedin hadisleri' forumundadır ve Adile tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Berat Kandili İle İlgili Hadisler

  Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allah'u teala buyurur ki: Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim. Bu hal, sabaha kadar devam eder. (İbni Mace)

  Yüce Allah Şabanın yarısının Berat gecesinde, dünya semasına tecelli eder. Benikelb kabilesinin koyunlarının kıllarından daha çok kimsenin günahlarını affeder. (İbni Mace, Tirmizi)

  Aişe validemiz buyuruyor ki: Resulullah'ın hiçbir ayda Şaban ayından daha çok oruç tuttuğunu görmedim. Bazen Şaban ayının tamamını oruçla geçirirdi. (Buhari)

  Yüce Allah, Şabanın on beşinci gecesinde müşrik ve mü şahin hariç herkesi affeder.(İbni Mace)

  Berat Kandili İle İlgili Ayetler

  De ki, Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir'(Zümer Suresi, 39/53)

  Apaçık olan Kitaba an dolsun ki, biz onu mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz insanları uyarmaktayız
  (Duhan Suresi, 44/1-3)

  Apaçık kitaba andolsun ki, Biz Kur'an-ı mübarek bir gecede indirdik Çünkü biz onunla insanları uyarmaktayız O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir.(Duhan, 44/1-4)