Berat Kandili orucu kaç gün ne zaman tutulur? 2019

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Lasey tarafından 18 Nisan 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Berat Kandili orucu ne zaman tutulur?

  beraat-kandili-orucu.


  Şaban ayının onbeşinci gecesi (19 Nisan 2019 Cuma günü) Berat Kandili’dir. Allah dostları bu günün gündüzünde oruç tutmuş, gecesini namazla eda etmiştir. Berat Kandilinde oruç tutmak müstehaptır. Berat kandilinde tutulan oruç nafile bir ibadettir.

  Resul-i Ekrem Efendimiz’in (s.a.v) Ramazan’dan sonra en çok oruç tuttuğu vakit, ay Şaban ayıdır.

  Zeyd oğlu Üsame (r.anha) şöyle anlatıyor: “Ya Resulallah! Sizin Şaban ayında tuttuğunuz kadar hiçbir ayda oruç tuttuğunuzu göremiyorum” dediğimde, Allah Resulü (s.a.v) şöyle buyururlar:

  “Bu Receb ve Ramazan ayları arasında öyle faziletli bir aydır ki, insanların çoğu bundan gafildir. Bu öyle bir aydır ki, ameller, alemlerin Rabbine bu ayda yükseltilir. Bu nedenle Ben de oruçlu iken amellerimin yükseltilmesini severim.” (Nesai, Savm, 70.)

  Berat, Allah’ın affı ve bağışlaması, günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelmektedir. Bu gecede Allah Azze ve celle'nin affı ve bağışlamasının çok olacağı müjdelendiğinden, bu geceye “Berat Gecesi” denilmiştir.

  BERAT KANDİLİ ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

  Berat Kandili 'nin içinde olduğu ay olan Şaban ayını Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) hep oruç ile geçirmiştir ve Ramazan ayı dışında en çok oruç tutup namaz kıldığı ay bu aydır. Genellikle kandil günlerinden önce oruç tutulup kandil karşılanır. Fakat İslam alimleri Berat Kandili orucunun kandil gecesinin gündüzünde tutulmasını öneriyor..

  Berak Kandili (Şaban ayının 15. gecesi) 19 Nisan cuma günüdür ve bu günü oruç tutarak geçirmek isteyen Müslümanlar 18 nisan gecesi niyet edip 19 nisanın gündüzünde yani cuma günü oruç tutulabilir. Mübarek Berat gecesinin gündüzünü oruçlu olarak geçirmek Allah dostları tarafından müstehap olarak görülmüş, tutulursa Allah Azze ve celle tarafından mükafatlandırılacağı bildirilmiştir.

  Hadiste şöyle buyurmaktadır:

  “Şaban ayının 15. gecesi olduğunda o geceyi ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece güneşin batışından fecre kadar (olan sürede) dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Tövbe eden yok mu, tövbesini kabul edeyim! Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim! Şifa isteyen yok mu, şifa vereyim!.. Başka isteği olan yok mu, ona da istediğini vereyim” der. (İbn Mace, İkametü’s-Salat, 191 ( I, 444) Hadis No:1388.)


  BERAT KANDİLİ ORUCU NİYETİ

  Oruç tutarken (niyet ederken) bugünkü ya da yarınki ifadelerini kullanmak şart değildir. Gece yarısından önce ya da sonra oruca niyetlenen bir kimse bugünkü orucu tutmaya diye niyetlenilebilir. Berat kandili orucu niyeti “Niyet ettim Allah rızası için oruç tutmaya” diyerek edilir. Mutlaka bu cümleyi söylemek şart değildir. Zihinden geçirmekle de niyet olur. Sahura kalkmak da ayrıca bir niyettir. Niyet, yaptığınız işin bilincinde olmak anlamına gelir.

  HİCRİ AYLARIN 13, 14 VE 15. GÜNLERİNDE (EYYAM-I BİYZ ) ORUÇ TUTMANIN FAZİLETİ

  Kameri ayların 13, 14 ve 15. günlerinde yani “eyyam-i biyz” denilen ayın en parlak günlerinde nafile oruç tutmanın fazileti hakkında pek çok hadis-i şerif vardır.

  Nitekim Hz. Hafsa (r.anha) diyor ki:

  “Dört şeyi Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) hemen hemen hiç terketmedi diyebilirim: aşura orucu, Zilhicce’nin ilk on gününün orucu, her ayın 13, 14, 15. günlerinde oruç ve bir de sabah farzından önce iki rek’at namaz…” (Ahmed bin Hanbel, Nesai)

  Hadiste geçen günler, Hicri Takvime göre Kameri ayların 13, 14 ve 15. günleridir. Sabah kılınan sünnet ise, sabah namazının sünnetidir.

  Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) , Ramazan orucu farz kılınmadan önce “eyyam-i biyz” günlerinde bu orucu tutmuş (Ahmed, 5/246; Tirmizi, Savm, 41, 54), Ramazan orucu farz kılındıktan sonra da bu orucu tutmaya devam etmiş (Tirmizi, Savm, 54), “Kim her aydan üç gün oruç tutarsa ömür boyu oruç tutmuş gibi olur.” (Tirmizi, Savm, 54, III, 135) ve “(Ramazan ayının dışında ) Oruç tutmak istediğin zaman, ayın 13, 14 ve 15. günlerinde oruç tut.” (Suyuti, el-Camiu’s-Sagir, 1/66 H. No: 892) sözleriyle bu orucun tutulmasını teşvik etmiştir.