Berat Kandili Nasıl İhya Edilir ve O Gece Hangi İbadetler yapılır?

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Lasey tarafından 27 Nisan 2018 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Berat Kandili nasıl geçirilir, hangi ibadetler yapılır, Berat duası nedir?

Beraat gecesinin tamamını tevbe, ibadet, dua ve niyazla uyanık olarak geçirmek gerekir. Çünkü bu gece, müslümanlar için çok önemli bir gecedir. Öncelikle varsa kaza namazları kılınır. Bilindiği kadarıyla üzerimizde kul hakkı bulunan kimselerle helalleşilir.

Beraat gecesinin gündüzünde oruçlu bulunmalıdır.

Akşam namazından sonra, (Eûzü-besmele ile) üç defa Yasîn-i Şerîf okunmalıdır. Her okuyuşun ayrı bir niyeti vardır.

Birinci okuyuşta, Allah Azze ve celle'den hayırlı ve uzun ömür talep edip kaza ve beladan emin olmak niyetiyle,

İkinci okuyuşta bol ve helal rızık temennî ve niyetiyle,

Üçüncü okuyuşta son nefesinde hüsn-i hatime, yani “îman-ı kamil” ile göçmek niyetiyle okunmalıdır.

Her bir Yasîn-i Şerîf okunduktan sonra, Beraat duası okunur.

Kaza, nafile namazlar kılınmalı; bu mübarek geceye ait nakledilen namazlar, onlar kılınmalı; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

Berat Kandili namazı nasıl kılınır? Detaylı bilgi için tılayınız

Kur'an–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekanlarda Kur'an ziyafetleri verilmeli; Kur'an-ı Kerim'e olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v)'e salat ü selamlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

Gelin bizler de bu mübarek gecede, Allah Azze ve celle'ye Peygamber Efendimiz -aleyhissalatü vesselam- şu duasıyla iltica edelim:

“Allah’ım! Senin gazabından rızana, azabından affına sığınırım. Ben Sen’den Sana sığınırım. Ben Seni layık olduğun şekilde medh ü sena edemem. Sen kendini nasıl medh ü sena etmişsen öylesin.” (Müslim, Salat, 222) amin.