Berat Gecesi Kılınacak Namaz

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Berat Kandilinde Kılınacak Namaz

  Beraat gecesinde namaz kılmak isteyen kişiler dahası gücü yetenler yüz rekkatlık namaz kılabilirler. Bu 100 rekatlık namazın her rekatında, Fatiha suresinden sonra on defa ihlas süresi okunur.
  Böylece yüz rekat namaz kılan kimse aynı zamanda bin kere ihlas suresinide okumuş olurlar. Bu namazın fazileti epeyce büyüktür.

  Hasan-ı Bâsri Rahmetullahı Aleyh'den gelen rivayete göre:
  "Otuz sahabeden dinledim, bu namaz için şöyle dediler: "Her kim bu namazı, beraat gecesi kılarsa. Yüce Allah'ın 70 rahmet nazarı ona ulaşır. Her nazarda, kendisinin yetmiş ihtiyacı yerine gelir. Bunların en küçüğü, Yüce Allah'ın mağfiretidir.

  Beraat gecesin de kılınacak öteki bir namaz ise 2 rekâatlık bir namazdır.Bu namazın da kılınışı şu şekildedir

  Birinci rekatta Fatiha suresinden sonra kısa bir sure okunur ardından rükuya ve secdeye varılır. Secdede uzun bir müddet kalınır. Secde de durma ile ilgili herhangi bir zaman sınırlaması yoktur. İnsanın dayanabileceği ölçüye göre değişir.

  İkinci rekatta da aynı şekilde Fatih'a suresinden sonra kısa bir sure okunur. İlk rekatta olduğu gibi secdeye varılır ve tekrar uzun sure secdede durulur. Secde den kalkılır ardından teşehhûddde okunacak dualar okunur ve selam verilir. Selam ile beraber eller dua için alemlerin Rabbine kalkar...